Şeker hastalığı ayak ağrısı yapar mı?

günümüzün en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden birisi olan şeker hastalığının (diyabet) ayak sağlığını olumsuz etkilediğini ve ayak rahatsızlıklarına yol açtığını sanırım bilmeyen yoktur. Ayaklarda mütenevvi şikayetlere sebep olan şeker hastalığının peki ayak ağrısı yapma ihtimali var mıdır? Yaşanılan ayak ağrısı sorunlarının şeker hastalığı ile bir bağlantısı olabilir mi? Acıbadem Diyabet Merkezi’nden Dr. Yaser Süleymanoğlu, şeker hastalığı ayak ağrısı yapar mı ve şeker hastalığının yol açtığı ayak rahatsızlıkları nelerdir, merak edenler açısından açıkladı.

Şeker hastalığı ve ayak ağrısı

Şeker hastası olan ve 30 yaş üstündeki kişilerde ayak sağlığı problemlerinin görülme riskinin daha da arttığına değinen Süleymanoğlu, şeker hastalarının, hasta olmayan bireylere göre ayak sağlıklarına daha çok dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Şeker hastası olan hastaların ayaklarında iltihap, yara, su toplamaları, sıyrıklar, cilt tahrişleri, ayak sinirlerinin hasar görmesi, enfeksiyonlara karşı direncin artması gibi mütenevvi sorunlar husule gelmektedir.

Şeker hastalığının kan şekerinin sürekli yüksekliği nedeniyle kan dolaşımının azaltmasına, damar duvarlarını bozarak damarların hasar görmesine ve ayaklara giden kan miktarının azalmasına sebep olduğu açısından, kan akımının azalması kullanılan ilaçların ayağa gerekli ölçüde ulaşamamasına ve ayak sorunlarının kesin olarak önlenememesine sebep olmaktadır.

Şeker hastalığında ayaklarda görülen bir diğer problem ise, ayak sinirlerinin harap olmasıdır. Hasar gören ayak sinirleri nedeniyle hastaların ayak hissi azaldığı açısından, herhangi bir dış etken sonucunda ayaklarda ki ağrı hissedilmemektedir.

Şeker hastalığının ayaklarda yol açtığı bir diğer sorun da, küçük kemiklerin bütünlüğünün giderek bozulmasından dolayı ayalarda hızla şişme ve düztabanlık meydana gelmesidir. Bu sorunlar şeker hastalığında ayakta ağrıya sebep olmaz lakin, yürümelerini zorlaştırabilir.

]]>