Şeker hastalarına implant yasak mı?

Kaybedilen dişlerin yerine aynı fonksiyonlara sahip olacak, doğkırmızı dişlerden ayırt edilmesi neredeyse imkansız olan, implant adı verilen doğkırmızı görünümlü yapay dişler uzu bir süredir diş hekimleri tarafından başarılı bir biçimde uygulanmaktadır. Dişlerini kaybetmiş olan hastaların yaşam standartlarını yükseltmek ve kaybettiğini diş ya da dişlerinin yoksunluğunu çekmemesi açısından uygulanan implantların, şeker hastalarında risk oluşturacağı söyleniyor. ğız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Deniz Işık’ın şeker hastalarına implantlar zararlı mı sorusuna verdiği yanıtı şöyledir:

Şeker hastaları implant yaptıramaz mı?

İmplantlar yaralarının iyileşmesinde hiçbir problem olmayanlar, ağız hijyenine dikkat edenler, implant yapımı açısından sistemin bir engeli bulunmayan kişilere rahatlıkla uygulanmakta, lakin çene kemik yapısı uygun olmayan, kalp rahatsızlığı olan, kanama-pıhtılaşma sorunu yaşayan, ağız hijyenine dikkat etmeyen ve kontrol altında olmayan diyabet hastaları açısından önerilen bir işlem değildir. Şeker hastaları implant öncesi muhakkak diyabet uzmanı ile görüşmeli ve sağlığı açısından hiçbir problem yaratmayacağı konusunda doktorundan izin aldıktan sonra implant yaptırmalıdır.

İmplantlar her yaş ve her birey açısından uygun bir diş tedavi yöntemi olmamaktadır. İmplant uygulaması açısından birçok tedaviden geçmek, bireyin implant açısından gereken yaşta olması ve en önemlisi de çene kemik yapısının implant açısından uygun olması gerekmektedir. Aksi yapıda daha ciddi diş kayıpları ve çene kemik erimesi ciddi sağlık problemleri husule gelebilir.

]]>