Şeker hastalarına bakanlık müjdesi

Şeker miktarm çubuklarıyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şeker miktarm çubukları alımında Danıştay tarafından alınan yürütmeyi durdurma kararını doğru bulmadığını belirtti.

Yaptıkları çalışmalarla vatandaşların kaliteli ilacı ucuza temin etmesini sağladıklarını söyleyen Bakan Akdağ, bu konuda da gerekirse Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşma sağlayıp, şeker miktarm çubuklarını vatandaşlara doktorlar aracılığıyla ücretsiz bir biçimde dağıtacaklarını söyledi.

Akdağ, “Şeker hastası vatandaşlarımız endişe etmesin hem onların parasını koruyacağız, hem de en kaliteli çubukları temin etmelerini sağlayacağız” diye konuştu. İlgili firmaların kaliteli miktarm çubuklarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na uygun fiyatla vermesi durumunda kendi hükümetleri döneminde başlayan eski uygulamada olduğu gibi vatandaşların direkt eczanelerden alabileceklerini söyleyen Bakan Akdağ şöyle konuştu:

“Şeker hastası olan vatandaşlarımızı kesinlikle bu çubuklardan mahrum bırakmayız. Vatandaşlarımız hiç endişe etmesinler. Hem onların parasını koruyacağız, hem onlara en kaliteli çubukları kolayca temin etmelerini sağlayacağız.”

“Nişasta bazlı tatlandırıcılar konusunu bilim kurulu karara bağlayacak”

Basın mensuplarının “nişasta bazlı tatlandırıcılar” konusundaki sorusu üzerine Bakan Akdağ, şu anda bu konuda her kafadan bir ses çıktığını belirterek, Sağlık Bakanlığı olarak kendilerinin de aceleci bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını savundu.

Bu konunun araştırılması açısından bir ‘Bilim Kurulu’ oluşturulduğunu anlatan Bakan Akdağ, “Tartışmaya nokta koyabilecek ya da tartışmayı büyük miktarde bilimsel çerçeveye oturtacak olanlar lakin bilim adamlarıdır. Dedikodularla ya da bir takım iddialarla bunun götürülmesini ben hiç doğru bulmam.” açıklamasını yaptı.

Bu konuda da böyle bir bilimsel kurul oluşturduklarını anlatan Bakan Akdağ, mümkün olduğunca kamuoyunu doğru bilgilendirmesi açısından o kurulun hızlı çalışmasını sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Bu ay içinde bilimsel kurulun gerekli açıklamayı yapacağını belirten Bakan Akdağ, “Bir anlamda bakanlık adına kamuoyunu direkt bir basın toplantısıyla bilgilendirecekler. Bu kurulun çalışmalarını tamamlamasını bekliyoruz.” diye konuştu.

“Reklamlar konusunda çözümü gıda sektörüyle birlikte almak istiyoruz”

Basın mensuplarının şişmanlık, obezite ve diyabet sorunlarına karşılık bazı ülkelerde reklamlara yasaklar getirildiğini hatırlatarak, “Türkiye’de de böyle bir çalışma olacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şişmanlık, obezite, diyabet ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkları önleme, besin yeme alışkanlıklar ve bir takım besinlerin ve gıdaların pazarlanması sırasındaki reklamlarla ilgili mutlak suretle bir şeyler yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bu düzenlemelerin üstten gelen bir tavır yerine gıda sektörü ile bir araya gelerek gerçekleştirmeyi daha doğru bulduğunu anlatan Bakan Akdağ, Tarım Bakanlığı ile şişmanlık ve diyabeti önleme programı çerçevesinde önümüzdeki aylar içinde sektörle toplantılar yapacaklarını dile getirdi. Akdağ sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunun zorlama yoluyla yapılmasındansa gıda sektörünün de kabullenebileceği ve vatandaşın sağlığını koruyacak bir noktada birlikte yapılmasını daha doğru buluyorum.”

]]>