Sedef Hastalığına Karşı Cilt Bakımı Önerileri

Sedef hastalığının tedavisinin yanı sıra ciltlerine önem vererek cilt bakımıda yapmaları gerekiyor. Yapılan cilt bakımı cildin hasar görmüş olan bariyer işlevinin terrardan iyileşmesini sağlar vede  cildin kurumasını sağlar. Bu yazımızda sedef hastalarına özel cilt bakımları öneriyoyoruz…

Sedef hastaligi olan ve yagli bir cilde sahip olan kisiler az ölçüde yag ve cok ölçüde su iceren krem ve losyon kullanmaya özen göstermeli. Kuru cilde sahip olanlar ise tam tersine, cok yag iceren ve az su iceren kremler kullanmalidirlar.
Yikanirken nötr olan yikama ürünleri öneri edilir. Vitamin E iceren ürün toplulukları oldukca faydalidir.

Uzun süre sicak su altinda kalmak sedef hastaliginda cilde daha fazla kötü etki verir. Bu sebeple uzun süre sicak suyun altinda kalmamaya özen gösterilmelidir. Yikandiktan sonra cildinizi yaglarla yumusatabilirsiniz, fakat kesinlikle havluyu cildinize sürtmemelisiniz. Cildinizi kurularken oldukca yavas davranmalisiniz ve havluyu cildinize yanlizca hafifce dokundurmalisiniz. Ayrica cildinizi kasimamaya özen göstermelisiniz. Bu bazen oldukca zorlayici olabilir, fakat cildinizi kasidiginizda cildinizi daha fazla ve yogun sekilde tahris etmis olursunuz. Cildinizin kasinmasini önlemek icin cildinize en uygun olan krem ve losyonu tercih edip onu kullanmaniz öneri edilir.

Sedef hastaligi genelde yaz aylarinda hafif de olsa iyilesme gösterir. Günes isinleri cilde olumlu sekilde yansır. Dozunda ve sagliginizi tehlikeye atmayacak uzunlukta günesin altinda kalmaniz cildinizdeki rahatsizligi az da olsa dizginleyecektir.

]]>