Sedef hastalığı nasıl anlaşılır?

Kesin olarak sebebi bilinmese de sedef hastalığı bir çeşit deri rahatsızlığı olmakta ve derinin üst kısmında gözle görülebilir derece de gümüş renginde bir pullanma ve kırmızı lekelenmelere sebep olmaktadır. Sedef hastalığı kimi zaman tüm vücudu etkilemekte, kimi zamanda yalnızca belirli bölgeleri etkisi altına almaktadır. Ekseri 20’li ve 50′li yaşlarda husule gelir ve tam olarak nedeni bilinmese de kalıtsal olduğu düşünülür.

Sedef hastalığı belirtileri

Sedef hastalığının anlaşılması çok zor değildir. İlk olarak yüz bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Yüzde yavaş yavaş kızarıklıklar ve dökülmeler başlar. Yüz bölgesinden sonra ise dizlerde, dirseklerde, kollarda ve kuyruk sokumunda görülür. Sedef hastalığının sebep olduğu lezyonların boyutu her zaman aynı değildir. Kimi bölgelerde lezyonlar aşırı büyükken, kimi bölgelerde ise küçüktür.

Sedef hastalığı bu tür belirtilerle az önce bahsetmiş olduğumuz bölgelerde ortaya çıktığı zaman tedavisine başlanılmalıdır. Aksi yapıda sorunlar giderek büyüyebilir ve ciddi şikayetlere sebep olabilir.

]]>