Sarımsağı çiğ tüketmek zararlı mı?

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Yılmaz, bağırsak hastalıkları, parazitler, solunum hastalıkları, cilt hastalıkları gibi mütenevvi rahatsızlıkları tedavi etmek açısından çiğ çiğ yenilen sarımsağın zararlı olduğunun açıklamasını yaptı. Sarımsağın faydalarından faydalanmak isterken zararı ile karşılaşmak istemiyorsanız sarımsağı çiğ yemeyin!

Antik çağlardan bu yana kullanımı devam yapan sarımsak bu zamana kadar çeşitli yaraları ve hastalıkları tedavi etmek açısından kullanılmış olan önemli besinlerdendir. Sayısız faydaları olan sarımsak çiğ yendiği zaman ihtiva ettiği “Alicin” madde nedeniyle türlü türlü sorunlara yol açar. Bu sorunların başında ise kolesterol düşmesi, karaciğer, mide-bağırsak sistemini tahriş etmesi ve erkeklerde sperm hareketlerini yavaşlatmasıdır.

Prof. Dr. Nejat Yılmaz sarımsağın faydalarından yararlanmak isteyenlere sarımsağı çiğ olarak değil de pişmiş olarak tüketmelerini önermekte. Ayrıca çiğ sarımsak tüketmek kansızlık sorununa da yol açmaktadır. Çiğ sarımsak yeme alışkanlığından vazgeçin.

]]>