Sarı ballıbaba otunun faydaları nelerdir?

Nemli ortamı seven otsu bir bitki olan sarı ballıbaba, çit ve duvar diplerinde, çalılık aralarında, moloz yığınlarının içindeki, gölgeli ortamlarda yetişen, Mart ve Mayıs aylarında çiçekler açan, 50 cm uzunluğunda filizler çıkartan uzun yaşamlı bir bitkisidir. Tıpkı ısırgan otu gibi karşılıklı yaprakları vardır. Sarı ballıbaba bitkisinin saymakla bitmeyecek oldukça fazla yararı olur.

Sağlık açısından önemli faydaları olan sarı ballıbaba otu özellikle kadınların sayı dönemlerinde yaşamış oldukları sıkıntıları giderir. Kan temizleyici özelliği ile sayı dönemlerinde günde iki bardak sarı ballıbaba çayı demlenerek içilebilir. Sadece sayı dönemlerinde değil kadın hastalıkları çekenlerde sarı ballıbaba bitkisi çayını sürekli demleyip içebilirler. Yaprakları ve çiçekleri kadın hastalıklarına çok iyi gelir.

Sarı ballıbaba yararları arasında işeme zorluğunu giderme, işerken yanma sıkıntısını ortadan kaldırma, böbrek hastalıklarını yok etme ve kal ödemini tedavi etme yer alır. Ayrıca sarı ballıbaba otunun faydalarından sindirim düzensizliği yaşayanlar, mesane felci geçirenler, böbrek iltihabı hastaları da yararlanabilir. Sıraca ve temriye gibi cilt sorunları üzerinde de sarı ballıbaba otu büyük başarı sağlar.

]]>