Sara krizinde ilk yardım nasıl yapılmalı?

Sara (epilepsi) hastası olanların birçoğu sürekli kriz geçirmekte ve sara krizi yakınları ya da sara krizi geçiren bir kişinin yanında olanlar nasıl ilk yardım girişiminde bulunmalıdır, yapılacak en doğru sara krizi ilk yardım uygulaması nasıl olmalıdır, bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Bazı durumlarda hastanın bağırması, şiddetli ve ani bilinç kaybı yaşaması, normalin üstünde bir biçimde adalelerinin kasılması, yaklaşık 20 saniye kadar nefesinin kesilmesi, yüzünde morarmaların husule gelmesi, kontrolsüz hareketler göstermesi gibi belirtiler ortaya çıkan sara krizinde hastaya uygulanması gereken ilk müdahaleler şöyle olmalıdır:

Sara krizi ilk yardım

Sara krizi geçiren bir hastanın yanında olan kişiler öncelikle güvenlik önlemleri almalıdır. Hastanın bilinci kaybolduğu açısından ne yaptığını, nasıl davrandığını bilmez ve krizi atlattıktan sonra da muhtemelen hatırlamaz. Sara krizi kendi sürecine bırakılmalıdır. Hasta kesinlikle bağlanmama, kitlenmiş çenesi açılmaya çalışmamalı, kolonya ya da benzeri şeyler koklatılmamalıdır. Su ya da ilaç içilme girişiminde bulunmamalı.

Sara krizi geçiren hastanın giysilerini gevşetin. Etrafta ona ve size kötü etki verecek ne varsa uzaklaştırın. Hasta kusabilir, buna karşı önlem alın. Hastanın kendini yaralama girişimi olabilir, buna karşı temkinli olun. Krizin kendi kendine geçmesini bekleyin, korkmayın ve cesur olun. Sıklıkla sara krizi geçirildiğinde hemen 112 acil servisten yardım isteyin.

]]>