Şalazyon boşaltılması nasıl yapılır?

Halk arasında arpacık olarak da bilinen şalazyon hastalığı tedavisi açısından göz doktoruna başvuran hastalara gerekli müdahaleler yapılır ve uzman hekim hastanın sorununa iyi gelecek olan ilaçları da reçete ederek ilaçların düzenli kullanımını önerir. Şalazyonun tedavisi açısından yapılacak olan ilk uygulamalardan biri, şalazyon boşaltılmasıdır. Göz kapağında şişlik, şekil bozukluğu ve renk değişikliğine sebep olan, bazen ağrılı bazen de ağrısız husule gelen şalazyon sorununun tedavisi açısından şalazyon boşaltılması işlemi şöyle yapılmaktadır.

Hekim ilk olarak işlem sırasında hastanın acı hissetmemesini sağlamak açısından, göze uyuşturucu damla damlatır ve sonrasında şalazyonun husule geldiği kısıma uyuşturucu iğne yapar. Göz kapağının altında husule gelen şalazyon bölgesine bir kesi yapar ve akabinde bir çeşit küret ile şalazyonun içi boşaltılır.

Şalazyon boşaltılması işleminin ardından gözün mikrop kapmasını önlemek açısından, göze antibiyotik damlatılır ve şalazyon boşaltma işlemi sonlandırılır.

Şalazyon boşaltılması işlemi

]]>