Salatalık suyunun faydaları nelerdir?

Vücudumuzun gereksinim duyduğu, sağlıklı olabilmek adına bünyemize kazandırmakla mükellef olduğumuz vitamin ve minerallerin, taze sebze ve meyvelerde gerekli ölçüde bulunduğunu hepimiz çok iyi bilmekteyiz. Sebzeler arasında vitamin ve mineral kaynağı olan salatalığın suyunun sağlığımıza etkilerinden bahsetmek istiyoruz. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak açısından taze salatalığın suyundan daha faydalı bir sebze bulamazsınız.

 

Salatalık suyunun faydaları

 

Salatalık suyu sağlığımız açısından o kadar faydalı bir sebze ki, aynı faydayı cildimiz içinde gösteriyor. Yüksek antioksidan içermesi de yaşlanmanın etkilerini geciktirdiğini göstermektedir. Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt açısından salatalık suyunu düzenli yiyebilirsiniz. Aynı zamanda yüksek antioksidan vücuttaki serbest radikallerle savaşarak kanser hücrelerinin gelişimini de önlemektedir.

Salatalık suyu içerisinde, yüzde beş C vitamini, yüzde iki kalsiyum, yüzde iki demir ve yüzde iki A vitamini ihtiva etmektedir. Beslenme uzmanlarının görüşleri ise, normalin üstünde kıvamdaki salatalık suyu ile bu değerlerin ikiye katlanacağı yöndedir.

Cilt hastalıkları üzerinde de olumlu etkiler gösteren salatalık suyu, egzama, sedef hastalığı, güneş yanığı, akne ve şişlik gibi problemlerin tedavi edilmesinde içilerek veya cilde sürülüp beş dakika bekletilerek kullanılabilir.

Saç sağlığına da katkıda olan salatalık suyu, silikon, sülfür, sodyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum içermesinden dolayı saçların hızlı ve sağlıklı bir biçimde uzamasını, daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Açlığı bastırmasından dolayı da diyet menülerinde sıkça yer alır.

]]>