Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme dediğimizde kastettiğimiz şey nedir? Sağlıklı beslenme nasıl bir beslenme programına verilen bir addır? Gibi sorularınız varsa bu sorularınızın yanıtlarını alabileceğinizi düşündüğümüz yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda sağlı beslenmenin özellikleri ve faydaları üzerinde duracağız.Saglikli Beslenme

Sağlıklı beslenme, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller bakımından vücuda yeterli olacak şekilde düzenlenmiş bir programa uygun beslenme olarak anlaşılabilir. Yani vücudumuzun ihtiyacı olanları karşılayan, bu ihtiyaçlar bakımından ne az ne fazla gelecek şekilde düzenlenmiş bir program. Beslenme programınızın sağlıklı olması için yapmanız gereken şey, yediğiniz yiyeceklerin taze ( vitamin ve mineral bakımından zengin olmaları için), pişirilme açısından sağlıklı ( kızartmaların aşırı yağ oranı içermesi gibi) ve sadece sizi doyuracak kadar ( tıkabasa doymak değil açlığın yatışması) miktarlarda olmasına dikkat etmek.

Beslenme programınızın içeriği kadar, beslenme programınızın aralıkları da oldukça önemlidir. Hiç bir öğünü atlamamalısınız. Bir öğün atlanması diğer bir öğünde fazla yemek yenmesine ve vücudun direncinin bu zaman aralığında düşmesine neden olmaktadır. Aç kaldığınız süre boyunca metabolizmanız yavaşlayacak ve bu sizin kendinizi yorgun hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle beslenme programınızın sizi asla aç bırakmaması gerekmektedir. Öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar yapmak, hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlar hem de öğünlerde ihtiyacınız olandan fazla yemenizi engeller. Örnegin öğle yemeğine kadar olan sürede bir yeşil elma yemek sizi hem bir çok hastalığa karşı koruyacak hem de zinde kalmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı sağlıklı beslenmenin desteklemek için gün içinde tüketmeniz gereken enerjiyi tüketmeniz gerekmektedir. Vücudunuzu çalıştırmak sadece kilo vermek ya da formda kalmak için değil, beyinin mutluluk hormonu salgılatması açısından da önemlidir. Böylelikle can sıkıcı bir çok problemin tetikleyicisi olarak anılan stresten korunursunuz. Bunun yanında fit ve güzel bir görünüme de sahip olursunuz.