Sağlık ve Hastalıklar

Sağlığınız, yaşam kalitenizi belirleyen en önemli unsurdur. Güzel ve kaliteli zaman geçirmek, hayattan zevk alabilmek için olabildiğince sağlıklı olmak gerekmektedir. Hayatın karmaşası ve hızı arasında kendinize dikkat etmeyi es geçmeniz hastalıklara davetliye çıkarmanız demek olacaktır. Bu nedenle kendinizi iyi gözetmeniz ve gözlenmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Peki hasta olduğumuzu nasıl anlarız ve hastalıklardan nasıl korunuruz?Saglik ve Hastaliklar

Öncelikli olarak hastalıklardan korunmak için yapmanız gereken şeyler oldukça basit ancak çoğu insanın dikkat etmediği şeyler. Bunları saymak gerekirse, bol su içmek, düzenli uyumak, stresten kaçınmak, meyve ve sebze tüketimini gerektiğince yapabilmek, düzenli beslenmek ve spor yapmak. Bunları hayatınıza yerleştirdiğinizde gün içerisinde daha enerjik ve pozitif olursunuz ve hayattan aldığınız keyif artar böylelikle yaşam  kalitenizde yükselmiş olur. Bu nedenle hastalıklardan korunmak daha güzel günler geçirmek için bu dediklerimizi uygulamanızı önemle tavsiye ederiz.

Gün içerisinde saydığımız şeyleri yapmaz iseniz ne gibi durumlarla karşılaşırız? (Düzensiz bir yaşamı olan yani düzenli beslenmeyen, uyumayan ve spor yapmayan okucularımız bu dediklerimize eminim katılacaklardır.) Öncelikli olarak düzenli su içmeyen biri, gün içerisinde yorgunluk, huzursuzluk, halsizlik ve başağrısıyla karşılaşır. Sizinde başınız ağrıyor ve doktora gittiğinde ortada hiç bir sonuç gözükmüyorsa siz de su içmeyi ihmal edenlerden olabilirsiniz. Su içmek sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayacağı gibi fazla kiloların yakılmasını da kolaylaştıracaktır. Bu nedenlerden dolayı gün içerisinde en az 2,5 litre su tüketmeniz uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Bunun yanında gün içerisinde çok pasif olmak, hareketsiz durmak, kilo almanıza neden olacağı gibi,hareketsizlik enerjinizin harcanmaması anlamanına geleceği için kendinizi daha yorgun ve stressli hissedersiniz. Vücut her hareketten sonra mutluluk hormonu salgılar, bu nedenle stres gibi bir çok hastalığın nedeni ve tetikleyicisi olarak görülen unsurdan korunmak için akşamları yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş, sizi stresten  koruyacağı gibi aynı zamanda fazla kilolarınızı vermenizde size yardımcı olur.

Beslenme alışkanlıklarına dikkat etmemek nedeniyle de vitamin ve mineral eksikliği yaşamak muhtemeldir. Vitamin eksikliği ve mineral eksikliği ciddiye alınmayan ancak sonuçları oldukça ağır olan tedavisinin hızla yapılması gereken bir durumdur. Vitamin eksikliği durumunda, görme problemleri ve hatta körlük, saç dökülmeleri, diş dökülmeleri, kansızlık, pıhtılaşma problemi gibi gayet ciddi hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle meyve ve sebze tüketimine kırmızı ve beyaz et tüketimize dikkat etmeniz ve ihmal etmemeniz gerekmekte. Sağlıklı bir hayat için, programlı ve düzenli bir hayat tercih etmeniz gerekmektedir.