Safrakesesi iltihabına iyi gelen şifalı bitkiler

Uzmanlar, çok acı çektirebilen safrakesesi iltihabının şifalı bitki tedavisine genelde çok olumlu yanıt verdiğini belirtip beslenme diyetine uyulduğu takdirde rahatlıkla tedavi edilebileceğini söylüyor.

Safrakesesi iltihabının tedavisinde karaciğer ve safrakesesi beslenme diyetine kesinlikle uyulması gerekiyor. İltihabı ve ağrıyı yatıştırıcı bitki karışımı aşağıdaki gibi hazırlanabilir.

Safrakesesi iltihabına iyi gelen bitkisel kür

Malzemeler:
2 ölçü hindiba (kök ve yaprak),
2 ölçü hatmi kökü,
1 ölçü ısırganotu,
1 ölçü pelinotu,
1 ölçü civanperçemi,
1 ölçü nane.

Hazırlanışı:
Bitkiler ve kökler çok ince kıyılarak miktarlür ve iyice karıştırılır. Bir tüketmek kaşığı dolusu bitki, akşamdan 1 bardak soğuk suya eklenir, ertesi sabah süzülür ve gün boyunca yudumlanarak içilir (gün boyunca 2 bardak da olabilir).

Karaturp özsuyu, safrakesesi ve safra yolları iltihabını yatıştırabilir. Başlangıçta, günde 100g taze sıkılmış karaturp özsuyu gün boyuna yayılarak yudumlanır ve kademeli olarak 300g’a kadar çıkarıldıktan sonra, yine kademeli olarak 100g’a dönülür. Bu özsu kürü 14 günde tamamlanır. Karaturp özsuyu her gün taze hazırlanır.

Uzmanlar yukarıdaki bitkisel karışıma ek olarak, safrakesesi bölgesine uygulanan İsveç Şurubu kompresleri, özellikle ağrı krizlerinde fevkalade rahatlatıcı olabileceğini de belirtiyor.

Safrakesesi iltihabının tedavi süresinin kısaltılabilmesi açısından, Echinacea preparatları kullanımı çok yararlı olacaktır.

]]>