Saç koparma hastalığı tedavisi

Bir çeşit saplantı ve dürtü haline gelen bir rahatsızlık olan saç koparma hastalığı saçlarını yüzey derisinden zorlayarak çıkartma isteği duyulması olarak tanımlanmakta ve bu hastalığa tıpta trikotillomani denmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan hastalar yalnızca saçlarını değil vücudunun çeşitli bölgelerinde olan kılları da koparmaya çalışırlar.

Saç koparma hastalığında kişiler bu davranış öncesi kendilerini çok rahatsız ve gergin hissederlerken, saçlarını koparmaya başladıklarında tüm gerginliklerini atıp rahatlarlar. Bu rahatlama yalnızca kısa bir süreliğinedir. Bir süre sonra hasta yine aynı duyguları yaşayacak ve yine saçlarını koparmaya başlayacaktır. Bu davranış gitgide artmakta ve hastalarda kelliğe yol açmaktadır.

Saç koparma hastalığını yaşayan kişilerin bazıları saçlarını kopardıktan sonra yutarlar. Bu davranış rutin bir hale getirilirse hastanın bağırsaklarında saçlardan bir top yumağı oluşur ve bağırsak tıkanması meydana gelir.

Bu rahatsızlığı yaşayan hastalar açısından tek taraflı tedavi metodu yoktur. Saç koparma hastalığının tedavisinde kişiye özel tedavi metotları olur. Tedavi ilk olarak hastanın yaşına göre şekillendirilir. Tedavide bilişsel davranışçı terapiler yani davranışa farkındalık kazandırma, düşünce süreçlerini yönetme, davranışı yeniden şekillendirme gibi ilaç dışı tedaviler son derece etkilidir.

Yetişkin kişilerde görülen saç koparma hastalığının altında çoğu zaman başka psikolojik sorunlar yaşandığı açısından hastalar önce ruhsal bir muayeneden geçirilmekte ve soruna sebep olan sebebiyet araştırılıp tedavi şekillendirilmektedir. Tedavide antidepresan ilaçlarda kullanılır. Genellikle fluoxetin yani Prozac saç koparma hastalığı tedavisi açısından oldukça etkilidir.

]]>