Saç dökülmeleri çeşitleri ve yapılması gerekenler

Saç dökülmeleri eskiden yalnızca erkeklerin sorunuydu ama şimdi yalnızca erkeklerin korkulu kabusu değil biz kadınlarında en büyük kabuslarından biridir saç dökülmeleri. Saç dökülmelerinin bilindik nedenlerinden biri stres ve sağlıksız beslenmedir. Lakin yalnızca genel dökülmelerden oluşmuyor saç dökülmeleri, kimi zaman ciddi cilt hastalıklarınında habercisi olabiliyor. Tıp kı saç kıran ve halk arasında benzeri olduğu açısından, alopesia areata hastalığı gibi…

 

Saç kıran bir mantar hastalığı olmak ile birlikte uygun görülen tedaviye yani doğru tedavi yöntemlerine çabuk cevap veren ve tedavi sonrası dökülen kel bölgede saçalrın eskisinden farksız bir biçimde yeşermesinden sonra kaybolan bir hastalıktır. Bu hastalık, halk arasında sakal kıran, saç kıran gibi iki çeşide ayrılmaktadır. Çünkü saçlarda kendini gösterdiği gibi sakallarda da kendini gösterebilir.

Saç kıran tedavisi açısından, halk arasında bir çok doğkırmızı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tıp bu tedavileri onaylamıyor, lakin eskiler bu tedavinin her defasında işe yaradığını iddia ediyor.

Nedir bu doğkırmızı saç kıran tedavi yöntemleri;

Erkek berberlerinde ki tedavi şekli: Bir parça temiz tela (yakaların sert durması açısından tekstil ürünü olan sert kumaş) ile saçsız kel bölgenin etinin sürtünerek kazınmasından sonra, sarımsak ve sirke ruhu ile yıkanması. (Kesinlikle öneri etmiyoruz, düşünün bir bardak sirke ruhu 10 kiloluk turşu açısından kullanılıyor, kaldı ki tahriş olan deriyi ve hücreleri ne denli yakıyor)

Saç kıranın halk arasında ki doğkırmızı tedavi yöntemlerinden bazıları da, aktarlarda olan kına çayı ve diğer bitkisel kürlerden oluşmaktadır.

Alopesia Areate hastalığı: bu hastalıkta halk arasında çoğu zaman saç kıran hastalığıyla karıştırılır çünkü tıpa tıp aynı benzeri bir hastalıktır ama ne tedavisi, ne de ruhen olumsuz olan bütün etkiler, saç kırandan çok farklı olmak ile birlikte tedavisi zor ve hatta geciken tedavilerde, iyileşme ihtimalinin hiç olmamasıdır.

 

Alopesia Areata hastalığı tedavisi açısından kesinlikle dalında uzman bir hekime gitmenizi öneriyor ve bu hastalık açısından günümüzde başarısı kanıtlanmış olan Minoksil Forte saç spreyi ürününün faydalı olacağını söylüyoruz. (Kesinlikle doktor tavsiyesi üzerine kullanmanız gerektiğinin de altını çiziyoruz!)

 

Saç dökülmesinin bir çok nedeni ve bir çok çeşidi vardır arkadaşlarım. Bu yüzden kendi saç dökülmesi sorununuza çözüm bulmak açısından, kesinlikle uzman bir hekime gitmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalı ve “bu kozmetik sorunudur ya da srtresten kaynaklı geçer” diyip ihmal etmemenizi önemle öneri ediyoruz.

Önümüzde ki günlerde, Alopesia Areate hastalığı hakkında sizlere, bu hastalığı geçirmiş olan bir arkadaşımızdan, uygulanmış ve öneri edilen bilgileri de aktaracımızı not düşerek;

Sağlıklı günler dileriz.

Sağlıksiteniz.com -Sara Polat

]]>