R’leri söyleyememe ve tedavisi

Çocuğunuz altı yaşına geldi ve henüz “R” harflerini söyleyemiyor yada söylerken oldukça zorlanıyorsa, Amerikan Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin R harflerini söylemekte zorlanan çocukların bir an önce konuşma terapisi ile tedavi edilmesini, bu sorunun daha fazla ilerlemeden erken yaşlardayken ortadan kaldırılmasını önermektedir. Zira çocuk yaşlarda kazanılan ve ebeveynlerce önemsenmeyip tedavi edilmeyen yanlış dil alışkanlığı devam ettiği sürece çocuğun istikbali açısından büyük bir mesele olup hem içtimai, hem iş, hem de evlilik hayatını etkileyecektir.

 

Çocuklar konuşmaya başladıkları andan itibaren damak ve çene koordinasyonu sesleri üretebilmek açısından gelişmekte ve tüm sesleri repertuvarına eklemektedir. R harfinin sesi ise yaklaşık olarak 6 yaşlarında doğru üretilmesi beklendiği açısından bu yaşa kadar R’leri söylemede sorun yaşayan çocukların bir an evvel terapiye başlaması gerekir.

R harfini söylemede sorun yaşayan çocuklar arkadaşları arasında alay konusu da olur. Bu durum çocuğu taze yetişme yıllarında bir hayli üzer ve ciddi psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır. Okul yıllarında ise okuma öğrenen çocuk çoğunlukla R harfini başla bir sesle karıştırır. Buda okul yıllarında başarısız olmasına yol açar.

 

R’leri söyleyememe tedavisi

 

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin, konuşma terapisinde çocuklara doğru dil hareketini yapması öğretildiğini söylemektedir. Doğru dil hareketini yapmayı öğrenen çocuk tarihle daha kolay ve kolay bir biçimde sorunsuz olarak R’leri söyleyebilir. Bu zamana kadar R harfi yerine çıkarmış olduğu başka sesinde farkına varır ve eski hatalarını yapmaması gerektiğinin bilincinde olur.

Konuşma terapisinde çocuklara konuşma egzersizleri hazırlanır. Yoğun olarak uygulanan konuşma egzersizleri çocuğun R’leri daha çabuk sürede öğrenmesini söylemek amacıyla yapılır. Çalışılan egzersizler ev ödevi olarak verilir ve bir sonraki terapiye kadar ailelerinde yardımı ile çocuk her geçen gün kendini geliştirir.

Uzmanlar R’leri söyleyemeyen çocuklara ebeveynlerin yardımcı olmalarını,çocuğa asla kızmamalarını ve terapiye birlikte çalışmalarını önermekteler. Ev terapilerinin düzenli bir biçimde yapılması çocukların terapisinin daha kısa sürmesini sağlayacağı açısından ebeveynlerin bu konuda bilinçli olmaları istenir.

]]>