Regl dönemi beslenme önerileri

Taylan Kümeli’nin sayı döneminde beslenme önerilerine bu sayfamızda yer vererek bizi ziyaret yapan bayanların bilgilenmesini ve bu önerilerden faydalanmasını sağlıyoruz. Ünlülerin diyetisyeni olarak tanıdığımız Taylan Kümeli, kadınların regl döneminde beslenmelerini ele alarak bunun en doğru biçimde nasıl yapılacağını, nelere dikkat edilmesini ve hangi yiyeceklerin adetin sebep olduğu sıkıntıları azaltacağını şöyle açıkladı:

Regl döneminde sağlıklı ve gerekli beslenmenin oldukça önemli olduğunu söyleyen Taylan Kümeli, bu dönemde kuru yemişlere ağırlık verilmesini önermektedir. Kuru yemişler ihtiva ettiği biyoaktif bileşenler, alfa-tokoferol, E vitamini gibi antioksidanlar ile protein, posa, bakır, folat, selenyum, magnezyum, çinko, demir, niasin, folat,  B grubu vitaminleri, fitokimyasallar ve uygun yağ asitleri ile gerçekten bu dönemde çok önemli yiyeceklerdendir.

Regl döneminde çoğu kadının kan şekeri düşmektedir. Kan şekerini dengede tutabilmek açısından baklagiller, kepekli ürün toplulukları, bulgur vb. gıdalara ağırlık verilmelidir. Taylan Kümeli brokoli, kabak, et, süt, balık, yumurta, kuru baklagiller, tam tahıllar, çikolata ve bademi öncelikli tutmaktadır.

Tuz alımına da çok dikkat edilmelidir. Vücutta ödem varsa tuzdan uzak durulmalıdır. Ayrıca sayı döneminde kabızlığı önleyen ve tokluk hissi veren posalı gıdalara da ağırlık verilmelidir.

Regl döneminde kadınların az ve sürekli yemelerini öneren Taylan Kümeli, çay, kahve ve alkol tüketiminin sınırlandırılmasını, stresten uzak durulmasını, imkan varsa yoga yapılmasını önermektedir.

]]>