Ramazanda sağlıklı beslenme sırları

Ramazana az bir zaman kala Mersin İl Sağlık Müdürü Çağlar Çatak, oruç tutacak olanlara Ramazanda sağlıklı beslenme önerilerinde bulunarak bir ay gibi uzun bir süre olan oruç zamanında bireylerin sağlıklarından hiçbir şey kaybetmemelerine muavenet ediyor. Ramazan ayı boyunca gerekli ve sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan Çatak, aksi yapıda mütenevvi sorunların yakanızı bırakmayacağını ve yaşam kalitenizi düşüreceğini söylemektedir. Ramazanda bilinçsiz ve dengesiz beslenmek istemiyorsanız Çatak’ın Ramazanda beslenme önerilerine kulak verin.

Ramazanda beslenme önerileri

 

Bu sene Ağustos ayına gelen ve günlerin uzun olmasından dolayı Ramazanda oruç tutacak olanlar uzun bir süre aç kalacakları açısından iftarda ve sahurda beslenmeye çok dikkat edilmelidir. “Uzun bir süre aç kalacağım bu yüzden bol bol tüketmek yemeliyim” düşüncesini bir kere kafanızdan atmalı, iftarda ve sahurda gereğinden fazla ve hızlı tüketmek yemelisiniz. Aksi yapıda hazımsızlık, mide ağrısı, kabızlık, kan şekeri ve tansiyonda ani yükselmeler ortaya çıkabilir. Çatak, “Bu tür hastalıklarndan uzak kalabilmek açısından iftar ve sahurda yavaş yavaş ve az ölçüde tüketmek yenilmeli, yemekler ağızda iyi çiğnenmelidir” dedi.

Reflü ve kabızlık oruç tutanların en çok şikayet ettiği sorunlardan olduğu açısından Çatak, “Mide asidinin tüketmek borusuna kaçması olarak tanımlanan reflüyü önlemek açısından kahve, kakao, çikolata gibi aşırı kafein alımından kaçınmak, yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve yiyeceği yer yemez yatmamak gerekir. Kabızlık problemi çekenler posalı besinleri daha fazla tüketmelidir. Bunun açısından de meyve ve sebze tüketiminin artırılması, ekmek olarak tam buğday veya çavdar ekmeğinin kullanılması ve özellikle su tüketiminin artırılması gerekir” dedi.

İftar zamanı geldiğinde yemeğe ilk önce çorba ile başlanmalıdır ki uzun süre çalışmayan bağırsaklara birden yüklenmeyelim. Çorba hafif ve hazmı kolay bir tüketmek olduğu açısından bağırsakları ana yemeğe alıştırmak gerekir. Yoksa tüketmek sonrası hazımsızlık sorunu yaşayabilirsiniz.

Çorbadan sonra tüketilecek olan ana yemekler tıpkı çorba gibi çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Ayrıca çorbanın içilmesinden sonra etli veya etsiz, fazla yağlı olmayan bir sebze yiyeceği, yoğurt, meyve veya tatlının tüketilmesi önerilir. Çatak Ramazanda beslenme önerileri açısından son olarak şunları kaydetti:

”Ramazan ayında 3 öğün beslenme düzeni 2 öğün olarak değişmekte, sabah kahvaltısının yerini sahur, gece yemeğinin yerini iftar almaktadır. Bu sebeple iftar ve sahur arasına konulan fasıla öğünler ile sağlıklı beslenme sağlanmalıdır. Aşırı yağlı kızartma ve kavurmalar ile hamur tatlıları, şekerleme ve aşırı tatlı besinlerden uzak durulmalıdır. Kolay hazmedilen, mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen sebze, meyve ve kepekli ekmek gibi posalı besinler ile besin değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir.”

]]>