Ramazanda gazlı içecek içilmeli mi?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte mütenevvi önerilerde olan sağlık uzmanları, Ramazanda gazlı içecek uyarısında da bulundular ve uzun süren iştahın üstüne gazlı içecek tüketilmesinin sağlığı tehdit ettiğini söylediler. Yaz aylarında hem ulaşılabilirliği kolay olması hem de serinletici olmasından ötürü gazlı içecekler sıklıkla tüketilmekte lakin Ramazan ayında gazlı içeceklerden biraz uzak durulması gerekmektedir. Çünkü gazlı içeceklerin asit yoğunluğunun fazla olması ve oruçtan dolayı uzun bir süre aç kalmanın etkisiyle ülser gibi mide sorunları yaşanmaktadır. Eğer ki hastalar mide sorunlarına rağmen gazlı içecek içmekte ısrarcı olurlarsa ciddi sorunlar yaşayabilirler.


Oruçta gazlı içecek içmek yalnızca mide sorunlarına değil diş çürüklerine de yol açmaktadır. Bunun yanı sıra gazlı içecekler böbreklerden kalsiyum atımını artırmakta, ihtiva ettiği yüksek fosfordan dolayı kan paratiroid hormon düzeyini artırmakta, ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine sebep olarak osteoporoz oluşumunu tetiklemektedir.

Gazlı içecekler 20 – 25 gram şeker, 80 – 100 kilokalorilik enerji ihtiva ettiği açısından kan şekerinde düşüşe de sebebiyet vermekte ve şeker hastalığına zemin hazırlamaktadır. Ramazanda gazlı içecek tüketmek yerine süt ve süt ürünlerine yönelmeniz önerilir. Soğuk bir ayran gazlı içeceklerden kat ve kat faydalı olduğu kadar, aynı zamanda tok da tutmaktadır.

Gazlı içecek tüketmeden duramıyorsanız lakin, o halde Ramazan boyunca yemeklerden 30-45 dakika önce veya sonra tüketmeye özen gösterin. Sadece Ramazan boyunca değil her daim gazlı içeceklerden uzak durmakta yarar var.

]]>