Ramazanda Bu sağlık Önerilerine Uyun!

359236804453Ramazanda beslenme alışkanlıkları tamamen değiştiği için insanın kafasında birçok soru işareti oluşabiliyor acaba ‘sağlık mı besleniyorum ya da acaba kilo alır mıyım? ‘gibi…Eğer herhangi bir sağlık probleminiz varsa doktor kontrolünden geçmeniz şart çünkü bu durum için ramazana özel bir diyet programı hazırlanıp ramazana sağlıklı bir şekilde devam etmelisiniz.

Peki, ramazanda diyet sağlıklı mı gibi soruların cevabı ise şöyle; ramazan da açlığa karşı vücut yağlarını daha etkin kullanır. Bunun sonucunda bazal metabolizma yavaşlar bu nedenle ramazandan önceki uygulanan diyeti devam ettirmek ya da ona yakın bir şeyler yapmak gerekir. Fazla kilolu kişiler için ramazan mükemmel bir fırsat olabilir bir doktor kontrolünde hafif fiziki aktivite ile zenginleştirilmiş dengeli bir diyet sizin bu konuda güzel adımlar atmanızı sağlar.

İftarda kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olmayacak, uzun sürede sindirilecek, tokluk hissini uzun tutacak besinler tercih edilmelidir. Örneğin posadan zengin besinler, kepekle ekmek ve baklagiller.

Ramazanda sık rastlanan sorunlardan birisi de halsizlik bu durumu gidermek enerjiyi artırmak için hurma; lif potasyum magnezyumdan zengin bir karbonhidrat kaynağıdır. Yine ceviz, fındık, badem sağlıklı protein ve enerji kaynaklarındır. Şeker, beyaz un, unlu gıdalar, rafine ürünler, kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Mide yanmalarını önlemek için ise; çok salçalı, salamura, tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Sahurdan sonra uzun süre aç kalındığı için kesinlikle sahur atlanmamalı ve sahurda süt ve süt ürünlerine çok fazla önem verilmelidir.