Ramazan’da ağız kokusunu önleme

Ramazanda öğün adetsının ikiye düşmesi ve öğün aralarının çok uzun olması mide ve sindirim sistemini olumsuz etkilediği açısından başta ağız kokusu olmak üzere çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. Ramazanda ağız kokusunun en büyük sebebi beslenme alışkanlığınızda yaşanan değişiklik ve beslenme esnasında tüketmiş olduğunuz besinlerdir. Bu makalemizde ramazanda ağız kokusunu önlemek açısından nelere dikkat etmeniz ve ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.


Ramazan ayında oruç tutanların en büyük sıkıntısı olan ağız kokusu, beslenme alışkanlığına özen gösterilmesi ile önlenebilen bir sorundur. Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Sorumlu Müdürü Diş Hekimi Murat Tokgöz, “Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlıkları kontrol edilip yönetilebilir. Ramazan ayında yiyip içilenleri kontrol etmek suretiyle mide ve sindirim sistemi dinlendirilir, vücuttan toksinlerin atılması sağlanabilir” dedi. Hem genel sağlık hem de ağız ve diş sağlığı açısından tüketilen besinlerin büyük önem taşıdığını söyleyen Tokgöz, oruçta ağız kokusunu önlemek açısından de beslenmeye de gereken özen gösterilmelidir demekte. Hatta oruç tutanlar tutmayanlara nazaran bu özeni iki katısalna çıkartmalıdır.

Ramazanda ağız kokusu açısından ne yapılmalı?

 

Ramazanda oruç tutacak olanlar ilk önce oruç tutmalarının sağlıkları açısından bir sorun oluşturup olmayacağını öğrenmek açısından hekime danışmalıdırlar. Hele ki ilaç kullanan hastalar muhakkak doktorlarına gitmeli ve ilaçlarını iftar ve sahur saatlerine uygun olarak ayarlatmalıdırlar.

Oruç tutarken ağız kokusunu önlemek açısından işlenmiş, şekerli, yağlı ve aşırı baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu tür gıdalar ağız kuruluğuna sebep olduğu açısından ağız kokusuna yol açar. Aynı zamanda çay, kahve, kola gibi fazlaca kafein içeren içeceklerde fazlaca tüketilmemeli hatta mümkünse tamamen bunlardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu içeceklerde ağızda kuruluk yaparak ağız kokusuna sebebiyet olur.

Sahur vaktinde lif oranı yüksek olan gıdalar tüketin. Sebze yemekleri, kuru baklagiller ve meyveler ağız kokusunun önlenmesi açısından ideal besinlerdir. Sahurda karnınızı doyurduktan sonra dişlerini fırçalamayı ve diş ipi kullanarak dişlerinizi temizlemeyi de ihmal etmeyin. Ağız kokusuna yol açan bir diğer sebepte dişlerin bakımsızlığıdır. Diş sağlığına özen gösterin.

]]>