Ramazan Bayramında sağlıklı beslenme önerileri

Ramazan Ayı’nda uzun saatler boyunca tutulan oruç nedeniyle vücut tam bir beslenme sağlayamadığı açısından metabolizma çok yavaşlamakta ve bu yavaşlığa bir nebze olsa da alışmaktadır. Bu sebeple Ramazan’ın ardından gelen Ramazan Bayramı’nda metabolizmada bir şaşkınlık husule gelmekte ve beraberinde de hastalıklarn boy göstermektedir. Beslenme uzmanları Ramazan Bayramı’nda nasıl beslenmeli, Ramazan’ın ardından beslenmede nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettiler. İşte sizlere uzman önerilerinden yola çıkarak hazırlamış olduğumuz makalemizde yer alan Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenme önerileri.

Ramazan Bayramında nasıl beslenmek gerekir?

Ramazan’ın hemen ardından gelen Ramazan Bayramı’nda sağlığınızdan olmak istemiyorsanız miktarlü bir beslenmeye özen göstermeniz gerektiğini asla unutmamalısınız. Ramazan Bayramı’nda sağlıklı ve sağlıklı beslenmek son derece büyük bir öneme sahiptir. Oruç zamanı bünyenin alışmış olduğu beslenme alışkanlığından yavaş yavaş düzenli beslenmeye geçilmelidir. Oruçta ikiye inen öğün adetsını 3 ana ve 3 fasıla öğüne çıkartırken çok dikkatli olmak gerekir.

Ramazan Bayramı’nda ana öğünlerde karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller bakımından zengin beslenmeli, kahvaltıyı asla aksatmamalı, su tüketimine ağırlık verilmeli ve fasıla öğünlerde fazlaca tatlı türü gıdalar yememeye özen gösterilmelidir.

Ramazan Bayramı’nda ikramlık olarak sunulan kafeinli ve gazlı içecekler, tatlılar, yağlı yemekler sağlığınızda tehdit oluşturabilir. Midenizin uzun bir süre iştah yaşadığı bir dönemden taze çıkmış olduğunu unutmamalı ve midenize aşırı derecede yüklenmemelisiniz.

]]>