Ramazan aylarında sağlıklı besinler yemeniz açısından önemli bilgiler

Ramazan aylarında  tutulan oruç ruhsal ve bedenen arınma olarak kabul edilir. Bu arınmanın bedenimiz açısından sağlıklı gerçekleşmesi lakin gerekli ve sağlıklı beslenme ile mümkün haldedir. Ramazan aylarında beslenme her zaman önemlidir. Ancak özellikle bu yıl aşırı sıcak bir dönemde oruç tutulacağından iyi bir beslenme düzeni çok daha büyük önem kazanmaktadır. Sıcak havalarla birlikte vücuttan terleme ile birlikte yüksek ölçüde mineral ve sıvı kaybı olmaktadır. Ramazanda sıvı ve mineral kaybının yerine konulması gerekmektedir. Aksi takdirde halsizlik, baş dönmesi, bayılma hissi, bulantı gibi sağlık problemleri oluşabilir. Sizlere bu makalemizde ramazan ayı boyunca sağlıklı beslenmeniz, ve sağlık sorunu yaşamamanız açısından önemli hususlar sunuyoruz…

Oluşabilecek problemlerin önüne geçmek ve oruç tutarken de gerekli ve sağlıklı beslenebilmek açısından bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

• Akşam yiyeceği ve sahur olmak üzere iki ana öğün ve bu iki öğün arasında da iki fasıla öğün olacak biçimde az ve sürekli beslenme düzeni olmalıdır.

• Sahur öğünü günlerin uzun ve sıcak olmasından dolayı kesinlikle atlanmamalıdır.

• Sıvı tüketimine çok dikkat edilmeli, suyun yanı sıra sebze ve meyve suları, ayran, şekersiz komposto ile bitki çayları iftardan sahura kadar bol ölçüde tüketilmelidir.

• Açlık hissi iftarda normalin üstünde olduğundan çok hızlı tüketmek yeme söz konusu olmakta bu da uzun iştah döneminden sonra sindirim sorunlarına sebebiyet olmaktadır. Yavaş tüketmek ve iyi çiğnemek olası sindirim sorunlarını en aza indirecektir.

• Akşam yiyeceği mutlak suretle hafif olmalı, hamur işleri, kızartmalar, çok yağlı yemekler tüketilmemelidir. İftarda öncelikle 1-2 bardak su içilmelidir arkasından 1-2 sayı hurma ya da zeytin yenebilir. Arkasından az yağlı hazırlanmış bir çorba ve salata ile devam edilmelidir. İftarda da ekmek tüketilecek olursa yine tam tahıllı, çavdar ya da yulaf ekmekleri tercih edilmelidir. Ana tüketmek olarak ise az yağlı ak et seçenekleri, kurubaklagiller ve sebze yemekleri uygun olacaktır.

• Sahur yiyeceği de aynı biçimde hafif olmalı, salatalık, domates, yeşillikler, tam tahıllı ekmek ya da müsli, buharda pişmiş ya da zeytinyağlı sebze yemekleri, çorbalar en iyi seçenekler olacaktır. Aşırı yağlı, tuzlu, unlu ve şekerli gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

• Ara öğünlerde meyve, salatalık, domates, yeşillikler, ceviz, fındık, badem ve çok arzu edilirse hafif tatlılar tercih edilebilir.

• Vücut taze bir beslenme düzenine gireceğinden sindirim sisteminde sorunlar yaşanabilir, bu sorunlardan en sık karşılaşılabilecek olanlar kabızlık, şişkinlik ve gaz sorunlarıdır. Bu sebeple bol posalı besinler olan taze ve kuru meyveler, kuru baklagiller, sebzeler tam tahıllı besinler tercih edilmeli, yemekler yavaş yenilmeli ve çok iyi yani en az 25-30 kez çiğnenmelidir.

• İftardan sonra oturmak yerine yapılacak hafif yürüyüşler sindiriminizin daha iyi olmasına yardımcı olacaktır.

• Oruç tutmak dikkat edilmesi gereken kurallara ve beslenme şekline uymak kaydıyla sağlıklı ve vücudumuzu dinlendiren bir ibadet olmakla birlikte sağlıkla ilgili sorunu olan kişilerin mutlak suretle doktora danışarak oruç tutmaları gereği göz ardı edilmemelidir.

Hayırlı ve sağlıklı bir ramazan geçirmeniz dileklerimle;

Diyetisyen Emine Şahin

RAMAZANDA SAĞLIKLI İFTAR MENÜLERİ

MENÜ 1

2 BARDAK SU, 2 ADET HURMA

SEBZE ÇORBASI

YEŞİL SALATA

IZGARA PİLİÇ BONFİLE

ŞEKERSİZ ELMA KOMPOSTOSU

MENÜ 2

2 BARDAK SU, 2 ADET ZEYTİN

TARHANA ÇORBASI

ROKA SALATASI

TAVUKLU KURUFASULYE

BULGUR PİLAVI

CACIK

MENÜ 3

2 BARDAK SU, 2 ADET HURMA

MERCİMEK ÇORBASI

YOĞURTLU SEMİZOTU SALATASI

Z.YAĞLI TAZE FASULYE

GÜLLAÇ

MENÜ 4

2 BARDAK SU, 2 ADET ZEYTİN

DOMATES ÇORBASI

MEVSİM SALATASI

SEBZELİ BUT HAŞLAMA

ESMER PİRİNÇ PİLAVI

MENÜ 5

2 BARDAK SU, 2 ADET HURMA

YAYLA ÇORBASI

1 DİLİM EKMEK

GÖBEK SALATA

BULGURLU BİBER-KABAK DOLMA

ERİK KOMPOSTOSU

 

 

]]>