Rahim tersliği nedir?

Kadınlara özgü bir organ olan rahmin asıl pozisyonu armudun ters durması gibidir. Dik ve mesaneye doğru öne eğimli bir biçimde olan rahim, birtakım sebeplerden ötürü bazı bayanlarda arkaya doğru eğimlidir. Tıp dalında retrovert uterus olarak tanımlanan rahim tersliği aslında korkulması gereken bir sorun değildir. Rahim tersliği nedenleri, riskleri, tedavisi ve gebeliğe olan etkisi hakkında tüm merak ettiklerinizi sizler açısından araştırdık.

Rahim tersliği nedenleri

Rahim tersliğinin en sık rastlanan nedeni, doğumsal olarak gelişimini öne doğru tamamlayamamasıdır. Rahim bağları rahmin gelişimini tamamlamasından dolayı kısa kalmakta ve bu sebeple de öne doğru değil de arkaya doğru yatık kalmaktadır.

Bir başka sebebiyet ise gebelik sırasında ligamentlerin zorlanmasından ötürü normal doğum sonrası rahmin pozisyon değiştirmesidir. Ayrıca çikolata kisti, enfeksiyon ve miyomların sebep olduğu yapışıklıklarda rahim tersliği nedenleri arasındadır.

Rahim tersliğinin zararları

Rahim tersliğinin önemli bir zararı bulunmamaktadır. Rahmi ters olan kadınların yaşadığı en büyük şikayet cinsel ilişki sırasında rahmi normal olan kadınlara oranla daha fazla acı çekmeleridir. Ayrıca sayı dönemlerinde daha fazla ağrı çekilmesi, dönem dönem hissedilen kasık ağrıları, idrar yollarında tekrarlayan enfeksiyonlar, tampon kullanamama ve bazen de kabızlıktır.

Rahim tersliği tedavisi

Rahim tersliği aslında tedavi gerektiren bir sorundur değildir. Günümüzde bu rahatsızlığı yaşayan kadınlara daima bir müdahale uygulanmaz. Cinsel ilişki sırasında hissedilen şiddetli ağrılar açısından cerrahi müdahale yapılabilir lakin nasıl bir sonuç alınacağı ve şikayetlerin kesin geçebileceğinden hekimler emin değildir.

Rahmin ters olması hamileliğe engel mi?

Hayır. Rahim tersliğinin gebeliğe hiçbir zararı bulunmamaktadır. Üstelik kadınlar gebelik dönemlerinde bu sorunlarından dolayı hiçbir şikayette yaşamazlar. Kadınlar normal yollardan doğum yapabilir. Rahim tersliğinin gebeliğin 12. haftasından sonra düzeldiği de görülmektedir.

]]>