Rahim kanserinin belirtileri nelerdir?

Kadınların korkulu rüyası olan rahim kanseri, giderek yaygınlaşan bir rahatsızlık olarak kadınların hem üreme özelliklerini ellerinden alıyor, hem de rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanserinin görülme ihtimalini tetikliyor. Günümüzde birçok kadının rahim  kanseri ile başının dertte olduğunu biliyor ve şahit olmaktayız. Her kanser hastalığında olduğu gibi rahim kanserinin varlığını erken dönemde fark etmek, kadınların hayatını kurtarabiliyor. Bunun açısından ise, rahim kanseri belirtilerini bilmek ve bu belirtilerin ortaya çıkması ile hemen uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Rahim kanseri belirtileri

Rahim kanseri belirtileri daima kadınların menopoza girmesinden sonra daha çok belirginleşiyor. Menopoz öncesi rahim kanserinin belirtileri belirgin bir biçimde ortaya çıkardığı açısından, kanser olma ihtimali kadınların aklına gelmiyor. Ancak menopoz öncesi sayı kanamalarının düzensizleşmesi ve kanama miktarının artması, menopoz öncesi rahim kanserinin net belirtileridir. Kanamanın çoğalması ya da düzensizleşmesinin yanı sıra, sayı dönemlerinde lekelenme tarzında kanama olması ya da kanamanın anlamsız bir biçimde kesilmesi de, rahim kanserinin belirtileridir.

Rahim kanserinin daha önce hiç çocuk doğurmamış, aşırı kiloya sahip olan, şeker hastası, kalp hastası, meme kanseri tedavisi gören kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır. Bu risk grupları içinde olan kadınlar, rahim kanserinden şüphe duydukları anda uzman bir doktora gitmeli ve erken dönemde tedavilerine başlamalıdırlar.

]]>