Rahim iltihabı nasıl tedavi edilir?

Adet kanamasının hemen ardından husule gelen akıntılar, normal olmayan kanamalar, vajinada ağrı ve kaşınma, cinsel ilişki esnasında acı çekme, idrar yaparken yanma hissi ve sürekli bel ağrıları ile kendini belli yapan rahim iltihabı muhakkak tedavi edilmesi gereken vajinal hastalıklardandır. Kadınlarda sıklıkla husule gelen rahim iltihabı önemsenmezse hem kadınların genel sağlıklarında bozulmalar olacak hem de cinsel hayatları olumsuz etkilenecektir.

Adet dönemlerinden tampon kullanımı, vajina temizliğinde kullanılan bir takım sabun ve deodorant tarzı maddeler, birden fazla eşlilik ve vanina temizliğine dikkat edilmemesi gibi mütenevvi sebeplerden ortaya çıkan rahim iltihabı tedavisi açısından hekime gitmekten çekinmeyin. Rahim iltihabı tedavisine rağmen sorununuzun geçmediğini düşünüyorsanız da lütfen bu sorunu aksatmayın ve tekrar tekrar doktora gidin.

Tedaviye rağmen geçmeyen rahim iltihabı tedavisi açısından koterizasyon ve krioterapi adı verilen yöntemlere başvurulmaktadır. Bu yöntemler sayesinde rahim iltihabına sebep olan anormal hücrelerin ortadan kaldırılması sağlanır. Ayrıca lazer ile de bu hücreleri tahrip edilmesi sağlanabilir.

Tedavi edilmeyen rahim iltihabı gebe kadınlarda düşüğe sebep olduğu gibi erken doğum riskini de arttırır. Ayrıca tedavi edilmeyen rahim iltihabı kısırlığa da yol açmaktadır.

]]>