Rahim içi yapışıklık tedavisi

Tüm dünya genelindeki kadınlarda kürtaj sonrası husule gelen bir sorun olan rahim içi yapışıklık, gebe kalamamaya ve düşük yapmaya sebep olan bir sorun olduğundan, bebek sahibi olmak isteyenler öncelikle bu sorunlarından kurtulmalıdır. Kürtaj olan kadınların sıklıkla yaşadığı bu sorun, rahim duvarının birbirine yapışık olması ile tanımlanır. Rahim duvarındaki zedelenmenin yanı sıra çocukluğunda tüberküloz olmuş kadınlarda nadiren olsa da görülmektedir.

Rahim içi yapışıklık nasıl tedavi edilir?

Kürtaj işlemi sonrası ortaya çıkan rahim içi yapışıklığın en önemli belirtisi ise, kürtajdan sonra adetin düzensizleşmesi ve kanamanın da azalmasıdır. Kesin tanının koyulması açısından ise, rahim filmi ve ultrason gereklidir. Tanının konulmasının ardından rahim içi yapışıklık tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Tedavisi ise rahim boşluğunun şişirilmesi ile olur.

Rahim içi yapışıklık tedavisi açısından uygulanan rahim boşluğu şişirme işleminin yanı sıra, makas ve elektronik işlemlerde kullanılmaktadır. Rahim içi yapışıklık açısından başvurduğunuz kadın doğum uzmanı hangi yöntemin daha iyi sonuç vereceğini bilir ve en uygun yöntemi kullanır. Ancak günümüzde en iyi sonuç veren rahim içi yapışıklık tedavisi, elektronik işlemlerdir.

]]>