Rahim filmi çekimi nasıl yapılır?

Histerosalpingografi işlemi yani rahim filmi çekme,rahim içinde olan tüplerin görülmesi ve durumunun değerlendirilmesi amacıyla röntgen işleminde görülebilecek olan bir sıvısalnın basınç yardımı ile rahim içine verilmesidir. Eğer rahim tüplerinde herhangi bir sorun yoksa verilen sıvı rahim içine oldukça kısa bir zamanda sorusuzca ulaşır ve röntgen ekranında kolaylıkla görülür. Daha çok kısırlık teşhisi açısından kullanılmaktadır.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Rahim filminin kısırlık teşhisi açısından kullanıldığını söyledik lakin bu yöntem tek başına kısırlık teşhisi açısından gerekli olmamaktadır. Bunun yanı sıra daha birçok tetkikler uygulanır. Erkeğin sperminin ilerlemesine engel olan sorunlar bu teşhis yöntemleri ie belirlendikten sonra, tedavi açısından kollar sıvanır. Şimdi gelelim rahim filminin nasıl çekildiğinden bahsetmeye.

Hasta ayaklarını karnına doğru toplar ve spekulum adı verilen bir araç vajinaya yerleştirilir. bu araç rahmin filmini çeker ve toplamda 10 dakikadan fazla sürmeyen bir işlemdir. Rahim filmi çekilirken hasta hiçbir biçimde acı hissetmez. Hissetse de bu ağrı önemsenmeyecek kadar az olur.

]]>