Rahim alındıktan sonra kanama olur mu?

Histerektomi yani rahim alınması ameliyatı daima menopoza girmiş ya da menopoza girme yaşında olan kadınlara uygulanan cerrahi bir işlemdir ve bu işlemle birlikte daima kadınların yumurtalıkları da alındığından rahim alındıktan sonra kanama olması beklenemez. Ancak rahim alınması ameliyatı olacak kadının yaşı 40′ın altında ise ve yumurtalıklarında hekimin gördüğü kadar bir sorun yoksa bu kişilerin yumurtalıklarından biri bırakılabiliyor.

Rahmin çıkarılması ameliyatında yumurtalıkların her ikisi de alındığında, yumurtalıklardan salgılanan östrogen (kadınlık hormonu) hormonu çok azaldığı açısından, cerrahi menopoz denilen olay gerçekleşir. Kadınlarda artık sayı görme olayı gerçekleşmez ve zorunlu olarak menopoza girmelerine rağmen ameliyattan hemen sonra menopozun şikayetleri (sıcak basmaları, vaginal kuruluk hissi, baş dönmesi, gece terlemeleri, kabızlık, depresyon gibi) hemen ortaya çıkar. Sade rahim çıkarıldığında, yumurtalıklardan her ikisi ya da biri yerinde kalmasına rağmen kadında yine kanama söz konusu olmaz ve menopoz şikayetleri yaşamaz.

Rahim alınması ameliyatı rahim myomları olan, düzensiz kanaması olan ve herhangi bir tedaviye cevap vermeyen ya da ilaç tedavisini kabullenmeyen, sayı sancılarını oldukça şiddetli geçiren, kasık ağrısı ve rahim sarkması gibi kanser öncesi belirtileri olan, doğumda komplikasyon oluşan ve Endometriozis hastası olan kadınlara uygulanmaktadır. Total histerektomi (rahmin tamamının çıkarılması), Radikal histerektomi (bazı kanser türlerinde yapılan) ve Subtotal histerektomi (kısmi histerektomi) olmak üzere üç çeşitte uygulanan rahmin çıkarılması ameliyatı bölgenin riskine, kadının yaşına ve genel sağlık durumuna göre uygulanmaktadır. Ameliyat daima 1-2 saat sürmektedir.

]]>