Rahim aldırma ameliyatı

Rahim aldırma ameliyatı yani Histerektomi son zamanlarda kadınlara sıkça uygulanan bir ameliyat olduğu açısından rahim aldırma ameliyatı nasıl yapılır, ameliyat öncesi ve sonrası neler yapılmalıdır, tüm bu sorulara açıklık getirelim istedik. Kadınlara uygulanan cerrahi bir işlem olan Histerektomi, düzensiz kanamalar, miyom, şiddetli sayı sancıları, rahim sarkması, kasık ağrıları ve doğum komplikasyonları gibi sebeplerden uygulanmaktadır.

Rahim çıkarma ameliyatı, karından ve vajinal yoldan olmak üzere iki çeşitte uygulanmaktadır. Hangi yöntemin kullanılarak rahmin alınacağı ise var olan hastalığa, kişinin anatomik yapısına ve doktorun cerrahi deneyimine bağlı olarak seçilir. Ancak çoğu kez karından olan yöntem ile rahim çıkartılır.

Rahim çıkarma ameliyatında rahmi yerinde tutan tüm bağlar kesilir. Aynı zamanda rahmin beslenmesini sağlayan tüm damarlarda kesilerek bağlanır. Rahim çıkarma ameliyatında en çok dikkat edilmesi gereken şey ise torbası, idrar toplama kanalları ve bağırsakların kötü etki görmemesidir.

Rahim çıkarma ameliyatı sonrası şiddetli ağrılar hissedildiğinden bu ağrıları azaltmak açısından ağrı kesici ilaçların kullanılması önerilir. Ameliyat günü hastaların ağızdan beslenmeleri yasaktır. Hasta lakin bağırsakları hareket etmeye başladığı zaman ağızdan sıvı gıdalarla beslenmeye başlayabilir. Hasta ameliyattan 7-8 saat ayağa kaldırılır ve üçüncü günü taburcu edilir.

]]>