Psikolojik sorun ve Depresyon nedenleri

Hiç kimse kendisini her an mutlu hissetmez, bazen üzgün olmak son derece normaldir. Yaşamın değişkenliğinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Ama kendinizi her daim üzgün ve mutsuz hissediyorsanız bu DEPRESYON’dur. Depresyon kendisini mutsuzluk, boşluk, suçluluk çirkinlik duygularıylada belli edebilir. Depresyon ruhsal bir hastalık olup her insanda farklı boyutlarda oluşur. Uzman bir hekimden yardım alınması gerekebilir. depresyon kadınlarda dahada sıkça görülen bir ruhsal bozukluktur. Aslında mutsuz olmanız açısından hiç bir sebebiyet yok, yalnızca dünyanın kötü yönünü değil güzel yönlerinide görelim. İyi yada kötü bir görüntü görmek aslında sizin elinizde, dünyanın bütün güzellikleri sizleri bekliyor yeterki ben varım diyebilin…

 

Hamilelik ve Lohusalık süreci
• Kalıtsal yatkınlık
• Fazla Alkol kullanımı
• Bazı sağlık sorunları ( Kanser, Multiple Skleroz, Epilepsi, Aids gibi ölümcül sağlık sorunları )
• Bazı ilaçlar ( Kardiyak ve hipertansifler gibi )
• Doğum ve hamilelik süreci
• Menapoz – Antrapoz dönemi
• Mevsim değişiklikleri
• Ülke, şehir değiştirme, taze yaşam koşulları

Depresyon Tedavisi
Depresyon tedavisi son zamanlarda oldukça kolay hale gelmiştir. Depresyon tedavisi duygular, düşünceler ve davranışlar üzerinde çalışmakla da olabilir, ilaç tedavisi ile de olabilir. Uygun olduğuna karar verilmesi açısından bir uzman (psikolog/psikiyatrist) tarafından değerlendirilmek gerekli olacaktır.

Uzman ile yüz yüze görüşmek tedavi başlangıcını oluşturacak ilk adımdır. Uzman, bilimsel ve miktarlebilir yöntemlerle sizi değerlendirecek ve en uygun tedaviyi size önerecektir.Bilişsel olumsuzlukları ve öğrenilmiş çaresizlik düşüncelerini gidermek açısından psikoterapiye ihtiyaç vardır. İlaç tedavisine de serotonin ve noradrenalin üzerinden etki yapan antidepresan dediğimiz ilaçlar kullanılır. Yine de ilaç tedavisinin hızlandırılabilmesi açısından psikoterapiye ihtiyaç vardır. Depresyonu oluşturan nedenlere yönelik olarak psikososyal stres faktörlerinin de ortadan kaldırılması süreç içerisinde iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bu dönem içerisinde kişinin hayatını mevcut depresyonun ez az biçimde etkilemesi açısından, durumun bir psikolog tarafından değerlendirilmesi ve vakit geçirilmeden tedaviye başlanması önemli olabilmektedir.

Depresyon tedavisi ilerledikçe kişiler bu değişiklikleri fark edebilmekte ve bu değişiklikler bilimsel yöntemlerle miktarlebilmektedir. Depresyonun tanısı ve tedavisi tüm dünyada uzmanlar tarafından üzerinde çalışılan ve üzerinde fikir birliğine varılmış uygulamaların yer aldığı bir alandır.

Depresyonla mücadelede yöntemleri:
1. Belli aralıklarla nefes alıp verme yoluyla rahatlama.
2. Bir yere uzanarak baş kısmından başlayarak ayaklara kadar bölge bölge gevşeme.
3. Düzenli beslenme
4. Problem yaratan durumun nedenlerini araştırıp bulma ve ortadan kaldırma.
5. İnanç ve değerleri sınamayı öğrenme
6. Duygularını aleni ve uygun bir biçimde paylaşma
7. zamanı iyi kullanma
8. Sosyal destek alma
9. İletişim becerilerini güçlendirme
10.Problem çözme becerilerini güçlendirme

Bir insan olarak:
• Aşırı rekabet düşkünü olmayın
• Her yaptığınız işte başarılı olmak zorunda değilsiniz
• Aceleci olmayın
• Saldırgan olmayın
• Her şeyin kontrolünü elinizde tutmaya uğraşmayın
• Kendinize güvenin
• Kendinizle barışık olun

Depresyonda Hasta Yakınlarına Düşen Görevler
Depresyon, yalnızca hastanın kendisi üzerinde değil çevresi üzerinde de, baskı yaratabilir. Hastalığın isteksizlik, neşesizlik, zevk alamama gibi belirtileri nedeniyle sosyal ilişkilerde de bir bozulma olur. Üstelik hastalık ne derece uzun sürerse bu bozulma da o denli ağır hale gelir. Ortada belirli bir sebebiyet yokken kişinin üzüntülü, karamsar, tahammülsüz hissetmesi çoğu zaman çevresindekiler açısından anlaşılır değildir. Depresyondaki bir kişinin yakınlarının öncelikler bu durumun hastalık olduğunu kabul etmeleri gerekir. Bu hastalık, beyindeki metabolizmanın belli bir bozukluğundan doğar. Hastalanan kişi ise bu bozukluğun meydana gelmesinden sorumlu değildir. Bu sebeple hastalıktan dolayı utanmak, suçlanmak ya da hastanın kendisini suçlamak doğru olmaz.

]]>