Prostat iltihabının belirtileri nelerdir?

Prostat bezinde yer alan sperm kanallarının başta coli ismi verilen bakteri gibi çeşitli bakterilerden dolayı enfeksiyonun oluşması ve bu enfeksiyonlara karşı vücudun iltihap olarak karşılık vermesi prostat iltihabı denilen sağlık problemini husule getirir. Ancak her prostat iltihabı bu tür bakterilerden dolayı otaya çıkıyor da denemez. Lakin her ne sebeple olursa olsun prostat iltihabı belirtileri sürekli aynıdır.

Prostat iltihabı belirtileri

 

Prostat iltihabı bulaşıcı bir hastalık olmadığından cinsel ilişki ile bulaşma ihtimali yoktur. Prostat iltihabının belirtileri hissedilir hissedilmez hastalar tedavi olmalıdır. Aksi yapıda prostat iltihabı sinir hastalıklarına sebep olabilir.

Akut ve kronik olmak üzere iki biçimde husule gelen prostat iltihabının akut belirtileri, şiddetli ve aniden ortaya çıkan ağrılar, idrar esnasında yanma ve acı hissetme, ateş yükselmesi ve titreme nöbetleri olurken kronik prostat iltihabının belirtileri ise hafif ağrılar, testislerde ortaya çıkan ağrılardır. Kronik prostat iltihabı sinsice ilerlediği açısından çoğu zaman hiçbir belirti göstermez.

]]>