Potasyum hangi besinlerde var?

Büyüme ve gelişim açısından bilhassa çocukların beslenmesinde önemli bir rolü olan potasyumun hangi besinlerde bulunduğu merak ediyorsanız doğru adrestesiniz! Önemli mineraller arasında olan potasyum, ergenlik döneminde vücut değişimlerinin yarattığı ağrıları dindirmede, kan basıncının düşmesine, yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkan kemik kayıplarını önlemede ve börek taşı riskini azaltmada müessirdir.

 

Potasyum içeren besinler mutfağımızda sıkça yer almakta ve özellikle de çocuklarımız bu besinleri tüketmeye bayılmaktalar. Özellikle taze meyveler potasyum bakımından son derece zengindir. Aynı zamanda patates, muz, domates ve domatesten yapılan her türlü yiyecek (çorba, sos, domates suyu vs) vücudumuzun potasyum ihtiyacını gerektiği kadar karşılamaya gerekli besinlerdir.

Kuru yemişi seviyorsanız ve düzenli olarak tüketiyorsanız da potasyum ihtiyacınızı karşılıyorsunuz demektir. Ancak fazla potasyumun sağlığa zararlı olduğunu aklınızdan çıkarmamalı ve aşırıya kaçmadan potasyum içeren besinleri tüketmeye özen gösterin.

Günlük potasyum alımı bebeklerde 3 mg, gençlerde 4.7 mg’ dir. Bebeklerin ve gençlerin katiyen potasyumdan eksik beslenmemesi önerilir. Ebeveynler bu konuda bilinçlenmeli ve çocuklarını potasyum ihtiyaçlarını karşıladıklarından emin olmalılar.

Kuru erik, süt ve süt ürünleri, kuru üzüm, bezelye, ıspanak, mercimek, kuru fasulye, soya fasulyesi, bürüksel lahanası, , brokoli, kavun, portakal, portakal suyu, muz, koyu sarı renkli sebzeler, kepek ekmeği, kahverengi pirinç, balık, yulaf ezmesi,tam tahıllı buğday unu gibi sebzeler ve meyveler potasyum ihtiva yapan yemekler grubunda yer almaktadır.

]]>