Portakal suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

Sonbaharın gelişiyle birlikte yavaş yavaş kışa doğru ilerliyor ve hepimiz çok iyi biliyoruz ki kış hastalıkları da bizleri doğru geliyor. Sonbahar ve kış hastalıklarından kendimizi korumanın en etkili yolu ise C vitamini bakımından son derece zengin olan portakalı bol bol tüketmek ve hatta portakal suyu içmek. En basit hastalıklardan en riskli hastalıklara kadar sağlığımızı koruyan portakal suyu kış mevsiminde bol bol içilmelidir ki, kış hastalıklarını vücudumuzdan uzak tutalım.Peki portakal suyu hangi hastalıkları önleyerek vücut sağlığımızı korumaktadır?

Taze sıkılmış bir portakal suyu içmek vücut direncini arttırarak soğuk algınlığı, grip, zatürre ve farenjit gibi hastalıklara yakalanma riskini bir hayli azaltmaktadır. Vitamin kaynağı olan portakal suyu gün içerisinde sabahları kahvaltı içinde ve akşamları yemekten sonra içilirse üst solunum yolu hastalıklarını önlemekle birlikte, kanser hücrelerinin gelişmesini etkisiz hale getirmekte, kılcal damarları beslemekte, kolesterolü düşürmektedir. Portakal suyu aynı zamanda kan şekerini düzenleyip, bağırsakların çalışmasını da etkilemektedir.

Hastalıkların önlenmesi açısından dışarıdan vitamin takviyesi alınmasını öneren uzman doktorlar, yalnızca hastalıkların önlenmesi açısından değil vücudumuzun vitaminsiz kalmaması içinde portakal gibi vitamin kaynağı olan meyve ve sebzelerin tüketimine ağırlık verilmesini önermekteler. Vitaminler hem hastalıkları önlemekte, hem yaşlanmayı geciktirmekte hem de güzelliğe önemli derecede etkileri bulunmaktadır.

]]>