Patates cipsinde kanser tehlikesi

Uzun süreli patates cipsi tüketimi, yüksek ısıda besinlerde çıkan vücuda zararlı kimyasal bir madde olan akrilamid maddesinin kanda birikmesine sebebiyet oluyor. Akrilamid maddesi kanseri tetikleyen maddelerin arasında bulunuyor.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, yaptığı açıklamada, doğkırmızı beslenmenin, sağlığı korumanın en kolay ve ucuz yolu olduğunu söyledi.

Doğkırmızı beslenme konusunda kendilerini destekleyen son bir çalışmanın İsveç ve Polonyalı araştırmacılar tarafından yapıldığını ve ‘American Journal of Clinical Nutrution’ adlı çok saygın bir derginin 2009 Ocak adetsında yayınlandığını belirten Prof. Dr. Yılmaz, bu araştırmanın, patates cipsi gibi çok yaygın olarak tüketilen yiyeceklerin nasıl sağlığa kötü etki verdiğini gösterdiklerini ifade etti.

Yılmaz, araştırmacıların yetişkin 40 sağlıklı insana 4 hafta boyunca 160 gram patates cipsi yedirdiğini, bu ölçü cipsin içinde 157 miligram akrilamid maddesi olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Yılmaz, akrilamidin; yüksek ısıda besinlerde çıkan vücuda zararlı kimyasal bir madde olduğunu, yüksek ısıda protein ile şekerin kimyasal reaksiyona girip ‘akrilamid’i doğurduğunu vurgulayarak, “Bu madde plastik sanayisinde kullanılıyor. Sigarada kansere yol açtığı sanılan maddeler arasında akrilamid de bulunuyor” diye konuştu.

Yılmaz, iltihabi reaksiyonların kalp krizi, kanser gibi birçok hastalığın sebeplerinin başında geldiğini, çocukların daha küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirip onlara örnek olunması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Patates cipsi, kalp rahatsızlıkları, obezite ve kanser riskini artırıyor. Çocukların geleceğini karartıyor. Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’na göre, bir yetişkinin günde en fazla 6 gram tuz alması, 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Yani günde 2 paket cips yiyen bir çocuk, bu oranları fazlasıyla aşıyor. Tüm çocukların bayıldığı patates cipsi, aslında bu minik vücutlar açısından zehirden farksız. Sigara kadar tehlikeli olan trans yağların ise hiç tüketilmemesi gerekiyor.”

]]>