Pap Smear testi nasıl yapılır?

Giderek çığ gibi büyüyen kadın üreme kanserleri ölüm oranlarında da ciddi bir artışın sebebi olmaktadır. Bilhassa serviks (dölyatağı boynu) kanserleri kadınların hayatlarına karabasan gibi çökmekte ve neredeyse 3 yıl içerisinde de hayatlarına son vermektedir. Kadın sağlığını önemli derece etkileyen serviks kanserlerinin erken teşhisi açısından pap smear testi uygulanma ve bu test sayesinde birçok kadın hayatına kaldığı yerden devam etmektedir

 

Tarama testi olarak da bilinen pap smear testi serviks kanserlerine karşı erken tanının konulmasına yardımcı bir testtir. Serviks kanserleri hem çok tehlikeli hem de günümüz kadınlarında en sık görülen üreme kanser türlerindendir. Pap smear testinin yapılması ile bu kanserin çoğaltmış olduğu ölüm oranları azalmaktadır.

 

Pap smear taraması

 

Jinekologlar tarafından yapılan bir testtir. Jinekolojik muayene masasına yatırılan hastaya önce elle muayene yapılır. Ardından spekulum ile vajina genişletilir. Daha sonra ucunda pamuk olan bir çubuk servikse sokulur ve buradan örnek hücre alınarak laboratuara gönderilir. Laboratuarda mikroskobik inceleme yapılır.

İşlem tamamen ağrısızdır. Sadece işlem sırasında hafif bir basınç hissedilir. Bazı kadınlarda hafif kanamalarda meydana gelmektedir. Pap smear testi uygulanmasının ardından hasta günlük yaşantısına devam edebilir.

]]>