Pankreas tümörü sebebiyet olur?

Omurganın bel bölümünün ön kısmında karın boşluğunda olan bir tür salgı bezi olan pankreas, yaklaşık 20 cm uzunluğunda ve ağırlık olarak da kadınlarda 55 erkeklerde 70 gr. olan, yapı itibariyle de arkaya doğru yassılaşan bir biçimdedir. Kanser hastalıkları arasında pankreas tümörüne çok sık rastlanmasa da, bu sebep onun ciddi olmadığını göstermez. Her kanser türü gibi pankreas kanseri de muhakkak dikkate alınması ve tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık problemidir.

Pankreas tümörü nedenleri

Pankreas kanserinin nedeni günümüzde kesin olarak bir açıklığa kavuşmamıştır. Ancak pankreas tümörünün nedenleri açısından ailesel geçiş ve aşırı sigara kullanımının rol oynadığını söyleyebiliriz. Ailesinde pankreas kanseri hastası olan kişiler muhakkak sürekli kontrol yaptırmalıdırlar.

Pankreas tümörünün nedenleri arasında bir takım yiyeceklerinde etkisi olduğu söylenmektedir. Bilhassa da aşırı ve uzun bir dönemden beri tüketilen kırmızı etin pankreas tümörüne sebep olduğu düşünülmektedir. aşırı kırmızı et tüketmenin yanı sıra aşırı tuz kullanımı, şeker ve hamur işlerinin aşırı tüketiminde de rolü bulunduğu uzman hekimlerce söylenmektedir.

]]>