Pankreas tümörü belirtileri nelerdir?

Genetik faktörlerin, aşırı kırmızı et, şeker, tuz ve hamur işi tüketiminin, küçük yaşlardan beri aşırı sigara kullanmanın sonucu olarak husule geldiği düşünülen pankreas tümörü, mütenevvi şikayetlerle kendini belli etmektedir. Pankreas tümörünün belirtileri olan bu şikayetler hastanın genel sağlık durumunun bozulmasına sebep olduğu açısından oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır. Peki pankreas tümörü belirtileri nelerdir?

Pankreas kanseri belirtileri

Omurganın bel bölümünün ön kısmında karın boşluğunda olan vücuda giren her glikozu ensülin üretimine çeviren ve ensülin dengesini kontrol etme gibi önemli bir özelliği olan salgı bezidir. Bu salgı bezinde husule gelen tümörün belirtileri ise kilo kaybı, iştahsızlık, karaciğer büyümesi, ciltte kaşıntı, halsiz kalma ve ağrılardır.

Ancak genel olarak pankreas kanseri belirtileri hissedilmez. Hissedilse bile bu belirtiler ya ciddiye alınmaz ya da başka hastalıkla ilişkisi olduğu düşünülür. Belirti göstermeyen pankreas kanseri sinsi bir biçimde ilerlediği ve tedavisi de yapılmadığı açısından hastalar hayatlarını kaybederler.

]]>