Panik Atak hastalığının tüm detayları

Birden terlemeye başlıyorsanız, kalbiniz hızla atıyorsa, titriyorsanız, mideniz bulanıyor ve başınız dönüyor ise endişeye kapılmanıza gerek yok. Bu hislerin hepsi vücudunuzun korkuya karşı verdiği doğkırmızı tepkinin bir parçası olabilir. Ancak bazıları açısından, ani bir korku nöbeti çok daha ciddiye dönüşebilir yani Panik Atağa.

Panik Atak size kontrolünüzü kaybediyormuş hatta ölüyormuşsunuz gibi hissettirebilir. İnsanların hayatta bir veya ikiden fazla ciddi bir panik atak vakası yaşamayacaklarını açıklayan Dr.Öz “Sıkça panik atak yaşıyorsanız bu durum kaygı bozukluğunuz özellikle de panik bozukluğunuz var anlamına gelebilir” dedi.

Panik Atak bozukluğu olan insanlar, yaşadıkları durumu; aniden gelen ve muhtemelen belli bir nedeni olmadan, zaman zaman tekrarlayan, normalin üstünde sıkıntı ve korku nöbetleri olarak tarif ediyorlar. Bu tipteki panik ataklar artık yalnızca stres olarak değil, günlük yaşamı aksatan tıbbi bir durum olarak kabul edilmektedir.

Panik Atağın belirtileri bir uyarı olmaksızın aniden başlar ve 10 dakika içerisinde zirveye çıkar. Yarım saat veya daha fazla bir süre içinde çarpıntı, nefes darlığı, terleme, sersemlik, yutma zorluğu, ölmek üzere olduğunuz hissedebilir veya vücudunuz kötü etki görüyor hissine kapılabilirsiniz.

Bu ataklar beklenmedik bir anda geldiği açısından hastaları en çok etkileyen durum yaşayacakları bir başka ani atak korkusudur. Bu durum panik atak bozukluluğunun sebebiyet kısır döngüye tırmanış yaptığını açıklamaktadır.

Ciddi vakalarda, panik atak hastaları evlerinden çıkamaz veya toplum alanlarına giremez hale gelebilir. Bu tür durumlarda hiçbir mekan hastaya güvenli gelmez. Bu korku agorafobi olarak bilinir.

]]>