Palmiye yağının faydaları nelerdir?

Dünya genelinde en çok üretilen bitkisel yağ grupları arasında ikinci sırada olan palmiye yağının büyük çoğunluğu Malezya, Endonezya ve Kolombiya ülkeleri tarafından üretilip müşteriye ulaşmaktadır. Hurma yağı ağacından alınan palmiye yağı aynı zamanda hurma yağı olarak da bilinmektedir. En zengin karoten kaynağı olarak kabul edile palmiye yağının sağlığa bin bir faydası bulunmaktadır. Palmiye yağının yararları nelerdir? Palmiye yağı hangi sağlık problemlerine şifa olur? İşte yanıtları:

Palmiye yağının faydaları

Palmiye yağı %10 çoklu doymamış, % 40 tekli doymamış ve % 50 doymuş yağ asitleri olmak üzere bütün yağ türlerinin bileşimini oluşturmakta ve trans yağ asitleri kesinlikle içermemektedir. Hidrojene olmayıp tamamen doğkırmızı olma özelliği taşıyan palmiye yağı sıcaklık ve hekzan gibi çözücülerle işlenmemiş olduğu gibi, pişirme esnasında da hiçbir biçimde değişikliğe uğramamaktadır.

Palmiye yağının sağlığa olan faydalarından bahsedecek olursak, hazmı ve sindirimi kolaylaştırır, kalp lipidlerini iyileştirir, HDL (yararlı kolesterol) kolesterolün artmasını sağlar. Obezite ve kalp damar hastalıklarına yol açtığı söylentileri ise kesinlikle yanlıştır.

]]>