Özümleme problemlerine şifalı bitkiler

Oldukça yaygın görüldüğü halde teşhisi zor olan ve besinlerin tümünün veya bir bölümünün sindirilememesi olarak tarif edilen özümleme problemleri aşırı kilo kaybı, kansızlık, mide ağrıları gibi hastalıklara sebebiyet olabilmektedir. Bu tür sorunlarda kullanılabilecek şifalı bitkileri ve kullanım şekillerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Besinlerin tümünün veya yalnızca bazılarının (örneğin minerallerin) incebağırsak tarafından özümlenememesi hali, yaygın ama daima teşhis edilemeyen bir aksaklıktır. Bu durum, beslenme yetersizliği belirtilerine, belirgin mineral ve vitamin yetersizliğine, kansızlığa ve kilo kaybetmena, karın ağrılarına veya teşhisi kolay olmayan hastalıklara yol açabilir.

Bu özümleme yetersizliği daima, bazı besin maddelerine karşı oluşan alerjik tepkilerin, bağırsak mukoza hücrelerini olumsuz etkilemesinden kaynaklanır. Bu tür alerjiler, örneğin tahıl alerjisinden kaynaklanan karın hastalıkları gibi belirgin olabilir veya hiçbir belirti vermeyebilirler. Ama özümleme yetersizliği ile ilgili en ufak bir kuşku duyulduğunda, alerjiye sebebiyet olabilecek besinlerin tüketilmesine son vermek gerekir.

Pek çok besin maddesi alerjilere sebebiyet olabilir, ama artık, genelde alerjilere yol açan dört besin maddesi grubu çok iyi biliniyor. Yapışkan albümin içeren besin maddelerinden, özellikle rafine edilmemiş tahıl ürünlerinden kaçınmak gerekir.

Süt ve peynir, tereyağı gibi süt ürünleri de çoklukla alerjilere yol açarlar. Yumurtanın yanı sıra, şeker ve şekerli ürünlere de dikkat edilmelidir.

Sözü edilen bu besin maddeleri beslenme programından 2-3 hafta boyunca çıkarılıp, olası değişikliklerin gözlemlenmesi gerekir. Eğer olumlu değişiklikler saptanırsa, alerjiye yol açan besin maddesi veya maddeleri beslenme programından tümüyle çıkarılmalıdır. Hiçbir sakıncası olmayan bu basit yöntemle alerjiler kontrol altına alınabilir.

Bağırsak mukoza hücrelerinin yatıştırılması, tedavi edilmesi veya yenilenmesi açısından, şifalı bitkilerden yararlanılabilir.

Ebegümeci, keten tohumu, aynısafa, mayıs papatyası, hatmi kökü gibi bitkiler, mukoza koruyucu ve yatıştırıcı olarak kullanılabilir.

İltihap giderici ve mukoza güçlendirici özellikleri ile ceviz yaprağı, meşe kabuğu, eğir kökü kullanılabilir. Ayrıca bu amaçla, taze elma suyu fazlaca içilebilir.

Gaz oluşumunu önleyici veya gaz söktürücü olarak, rezene, frenk kimyonu, mayıs papatyası ve şerbetçiotu anımsanmalıdır.

Her şeyden önce de, bağırsak iltihabına karşı korunabilmek açısından, echinacea preparatları kullanımının en etkili yöntem olduğu unutulmamalıdır.

]]>