Over kanseri belirtileri

Badem büyüklüğünde bir çift organ olarak kadın vücudunun karın bölgesinde uterusun her iki yanında olan overler, hem yumurta üretmekle hem de kadınlara özgü hormon olan östrojen ve progesteron salgılamakla görevlidirler. Kadınların göğüslerinin büyümesi, vücutlarının şekil alması, tüylerin kontrolü, sayı dönemi ve gebelik, overlerin salgılamış olduğu hormonlar tarafından ayarlandığı açısından overlerde husule gelen sorunlar kadınların yaşam kalitesini düşürür.

Overlerde husule gelen en mühim sorun kanserdir. Over (yumurta) kanseri, kadınlarda görülen kanser türleri arasında en sık rastlanan ve en tehlikeli olanıdır. Aynı zamanda over kanseri kadınlarda görülen kanser türlerinin arasında en ölümcülüdür. Yumurtalıkların yüzey tabakasında gelişen over kanseri başlangıç evresindeyken hiçbir belirti göstermez, lakin son aşamasında iken karın şişliği ve alt karın ağrıları belirtileri ortaya çıkar.

Over kanseri de tüm kanserler gibi erken evrelerde fark edilirse tedavisi başarılı olur. Ekseri menopoz sonrası kadınları tehdit yapan over kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmemekte lakin genetik faktörlerin, meme ve rahim kanserinin etkisi olduğu düşünülmektedir.

]]>