Over kanseri belirtileri nelerdir?

Kadınlarda görülen kanser türleri arasında en sık rastlanan ve en ölümcül olan over kanseri (halk arasında yumurtalık kanseri de denir), tanısı çok geç konulabilen bir kanser hastalığıdır. Over kanserinin ilk evrelerinde ne yazık ki pek bir belirti husule gelmediği açısından, kadınlar bu kansere yakalandıklarını çok geç fark etmekteler. Over kanserinin geç fark edilmesi, tedaviden alınacak başarının düşük olması ihtimaline yol açar.

Over kanserinin belirtileri

Over kanserine yakalanan bir kadına, doktorlar yaklaşık 5 yıl ömür biçmektedir. Hızlı bir ölüm gerçekleşmesine sebep olan over kanseri, bu sebeple çok önemlidir. Ancak bazı vakalarda 5 yıldan fazla yaşayanlara da rastlanabilir.

Over kanseri belirtilerinin ortaya çıkması açısından, tümörün gerekli büyüklüğe ulaşması gerekiyor. Tümör büyüdükçe belirtileri ortaya çıkıyor. Bu belirtiler ise, karın ağrıları, sürekli idrara çıkma isteği, karın bölgesinde şişlik, hazımsızlık ve sindirim sistemini alakadar yapan bir takım problemlerdir. İleri ki evrelerinde ise over kanseri, vajinal kanama, karında asit birikimi gibi şikayetlerle kendini gösteriyor.

]]>