Otizmli çocukların konuşma zorluğu nasıl giderilir?

Otizm hastası çocukların bir çoğunda görülen bir sorun olan konuşma bozuklukları, günümüzde terapi yöntemleri ile giderilmeye ve çocukların daha kolay ve aktif konuşma yeteneği kazanmalarına olanak sağlamaktadır. Terapi uzmanları otizmli çocuğun konuşma zorluğunu gidermek açısından önce bir ön görüşme yaparlar. Sonrasında çocuğun demografik bilgilerini alarak, hikayesini dinleyerek, gününü nasıl geçirdiğini öğrenerek ve en önemlisi de neler yapmayı sevdiğini ve sevmediğini sorgulayarak çocuğu bir takım testlere tabi tutup uygun bir terapi yöntemi izlemektedir.

Otizmli çocuklara konuşma terapisi

Otizmli çocukların konuşma bozukluğunu gidermek açısından daima AGTE ve Denver adlı testler yapılmaktadır. Bu testlerden alınan sonuçlar neticesinde özel değerlendirme yapan uzmanlar, aileye çocukları ile gerekli iletişimi nasıl sağlamaları gerektiği konusunda da bilgi ve stratejiler verir. Bu biçimde terapi planı seçilir ve uygulanmaya konur.

Terapi ile otizmli çocukların konuşma bozukluğu yavaş yavaş azalmaktadır. Otizmli çocukların doğru davranış ve becerileri sergilemesi içinde taklit yeteneklerinin geliştirilmesi son derece mühimdir. Bunun içinde oyuncak seslerinden başlanarak, vücut hareketleri, jest mimikler, araba sesleri vs. taklit ettirilir. Ailelerde çocuklarının yanında doğu tutum ve davranışlar sergilemeye çok dikkat etmelidir. Ayrıca terapide en önemli şey, öğrenilen bilgilerin tekrarıdır. Terapi esnasında çocuğa öğretilen her şey ailenin yardımıyla evde pekiştirilmelidir.

]]>