Oruçta doğru beslenme

Oruç zamanı geldiğinde günlük beslenme alışkanlığımızda büyük bir değişiklik olduğu, vücudumuz zorlanacağı ve sağlığımızda da bir takım değişiklikler yaşanacağı açısından sizlere oruçta doğru beslenme önerileri hakkında bilgiler sunuyoruz. Oruçta nasıl beslenmeli, beslenmede hangi yiyeceklere yer vermeli, açlığa dayanmak, sağlıklı ve sağlıklı beslenmek açısından işte dikkat etmeniz gereken uzmanların Ramazanda oruç tutacak olanlara doğru beslenme önerileri…

Sağlığınızdan hiçbir eksilmesin istiyor ve orucunuzu hastalıklarndan dolayı bırakmak istemiyorsanız sağlıklı yaşam açısından doğru gıdalara beslenmenizde yer vermelisiniz. Sahurda aşırı tüketmek yememelisiniz. Kalorili yiyeceklere fazla yönelmemeli onun yerine yumurta, peynir, süt, yoğurt, ekmek, yulaf ezmesi, zeytin, ceviz içi, çorba, ayran, komposto veya meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz. Özellikle sahurda yenen haşlanmış yumurta sizi gün boyu tok tutacak ve ayranda susuzluğa dayanmanızı sağlayacaktır.

Ramazan boyunca iftarda da çok aşırı yememeli ve mutlak suretle yemeğe çorba ile başlamalısınız. Çorbanın ardından etli sebze veya zeytinyağlı sebze yiyeceği, ızgara etler, yoğurt, ekmek ve salata tüketerek doğru ve sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Uzun bir iştahın ardından doğru besinleri tüketmek çok önemlidir. Oruçta doğru ve sağlıklı beslenerek çeşitli hastalıklarn önüne geçebilir ve Ramazan ayını sorunsuz bir biçimde orucunuzu hiç bırakmadan atlatabilirsiniz.

]]>