Oruçluyken susamamak açısından ne yapılmalı?

Ramazan bilindiği üzere yazın en sıcak ayına denk gelmekte ve bu sebeple oruç tutacak olanlar uzun bir süre susuzluğa nasıl dayanacaklarını düşünmekte olup oruçluyken susamamak açısından ne yapmaları gerektiğini araştırmaktadırlar. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman, oruçluyken susamamak açısından ne yapmalıyız sorusunu şu biçimde yanıtladı:


Doç. Dr. Mehmet Akman, oruçluyken susamak açısından “sahura kadar azar azar sıvı gıdalar tüketilmelidir” dedi. Bazı kişiler iftardan sahura kadar ne çok yenilirse ve ne derece çok su içilirse bir sonraki gün iftara kadar o kadar az acıkmış ve susamış olunacağının bilinciyle hareket etmektedir. Ancak Akman’a göre bu davranış çok yanlış. Akman bu davranışın yanlışlığını ise şöyle açıkladı:

“Sahurda ne derece çok yenilir içilirse, günde o kadar az acıkılır, susanır anlayışı yanlıştır. Oruç tutulan gün boyunca susamak açısından genel olarak sahurda ya da iftarda, kısa süre içinde normalin üstünde bir biçimde su içilir. Bir anda normalin üstünde ölçüde sıvı alımı, vücutta, tıpkı bir anda aşırı tüketmek yemenin yaptığı etkiye benzer bir etki oluşturur. Yaşanan sindirim güçlüğü, vücudun suyu istenilen biçimde vücutta değerlendirememesine sebebiyet olur, yani sindirim sistemi ideal biçimde çalışmaz. Sıcakların yüksek seyrettiği bu dönemde günde susuzluk çekmemek açısından , sahura kadar azar azar sıvı gıdalar tüketilmeli. Bu biçimde düzenli olarak su alımı, bir gün sonra vücudun daha tasarruflu su harcamasını sağlar. “

Peki oruçluyken susamak açısından sahurda ne yemeli?

Oruç boyunda aşırı terliyor ve çok susuyorsanız sahurda hafif gıdalar tüketmelisiniz. Aynı zamanda aşırı yememeye de özen gösterin. Kavurma ve kızartma türü gıdalardan uzak durmalı, tuzlu ve çok şekerli gıdalara da sofranızda yer vermemelisiniz.

]]>