Omega-3 diyabet riskini düşürüyor

ABD’li uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, özellikle bazı balık türlerinde bol ölçüde olan Omega-3 yağ asitlerinin tüketiminin gençlerde tip 1 diyabet riskini net bir biçimde azalttığını ortaya çıkardı.

Özellikle gençleri etkileyen bu ensüline bağımlı diyabet türü, ensülin hormonu üreten pankreas hücrelerinin tahribine yol açıyor. Bu hastalık kontrol altında tutulabiliyor lakin tedavi edilemiyor.

Araştırmalarını Journal of the American Medical Association dergisinin 26 Eylül adetsında yayımlayan hekimler, bu diyabet türünün nedeni henüz bilinmese de genetik ve çevre faktörlerinin etken olabileceğine işaret ediyor.

1994 ile 2006 arasında 1770 tip 1 diyabet hastası çocuk üzerinde yapılan araştırmada, 6 yıldan fazla izlenen deneklerin, ensülin üreten pankreas hücrelerinin gelişimi, bir yaşından itibaren başlatılan Omega-3 yağ asidi tüketimiyle bağlantılı biçimde gözlemlendi.

ABD’nin Coloroda Üniversitesinde yapılan araştırmanın sonucunda veriler incelendiğinde, Omega-3 yağ asidinin düzenli olarak tüketilmesi durumunda, genetik eğilimi olan çocuklarda, bu tür diyabetin gelişme riskinin yüzde 55 düşük olduğu görüldü.

Araştırmanın başında olan Dr Jill Norris, gençleri etkileyen bu diyabet türünün 10 gençten birinde görüldüğünü ve yetişkinleri özellikle 40 yaşından sonra etkileyen ve obezler ile fazla kilolularda daha sık görülen tip 2 diyabetten daha seyrek ortaya çıktığını belirtti.

]]>