Oğul Otu Nedir? Oğul Otu Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Oğul otu bitkisinin, bitmeyen faydalarına deyineceğiz bu yazımızda. Oğul otu, ince yapraklı ve ak çiçekleri olan, bir bitkidir. Oğul otu strese, migrene vede nefes darlığına iyi gelen bir bitkidir. Lakin faydaları yalnızca bu saydıklarımızla da kalmıyor. Oğul otunun belli başlı faydalarına deyinerek, sizleri bilgilendirmek istedik bu yazımızda…

 

Oğul Otunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Stresi azaltmakta oldukça etkili bir bitki olan oğul otu sinirleri yatıştırarak migren, baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, uykusuzluk, sara (epilepsi) ve sinir krizlerinde faydalı olur. İnsanı ferahlatarak depresyon, melankoli, huzursuzluk ve iç sıkıntısını giderir. Kan şekeri ve tansiyonu düşürür. Hıçkırığı keser. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler ve ağrılarını azaltır. Ayrıca, hazmı kolaylaştırıcı etkileri ile hazımsızlığa karşı oldukça faydalıdır.

Oğul Otu Nasıl Kullanılır? Oğul otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan oğul otu çayı içilebilir. Oğul otu bitkisinin yapraklarında alınan melisa yağı da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca, taze oğul otunun ezilmesiyle alınan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu gidermeye yardımcı olur.

]]>