Öğrenilmiş çaresizlik nedir?

Hayatta birilerine bir şeyler öğretirken o insanı, bilhassa da çocukları eğiten anne ve babalar farkında olmadan ya da olarak çocuklarını “öğrenilmiş çaresizlik” denilen durumun içine itebiliyorlar. Öğrenilmiş çaresizlik yalnızca insanları değil hayvanları da etkisi altına alıyor ve bu durum çoğu hayvan üzerinde çeşitli deneyler yapılarak da kanıtlanmıştır. Çoğumuzun bilmediği ama yaşamış olduğu öğrenilmiş çaresizlik nedir, ne gibi sonuçları vardır buyurun yazımızdan öğrenelim.

Öğrenilmiş çaresizlik

Öğrenilmiş çaresizlik ne demek?

Öğrenilmiş çaresizliğin ne olduğunu size bir örnek vererek anlatmaya başlamak istiyorum. Küçük yavru fil zincirle ayağından bir direğe bağlanıyor ve ne derece çabalasa da defalarca denemesine rağmen gücü yetmediği açısından zincirini kopartıp özgürlüğüne kavuşamıyor. lakin fil büyüdüğü, tamamen irileştiği ve zincirini kolaylıkla kopartıp kaçabileceği ağırlığa geldiği zaman kaçmayı tekrar denememektedir. Çünkü zanneder ki yine zincirini kopartamayacak ve yine kaçamayacak. İşte öğrenilmiş çaresizlik bu demektir. Aynı biçimde insanlarda daha önceden defalarca denedikleri lakin olumsuzlukla karşılaştıkları durumlar karşısında yeniden deneme cesaretini bir türlü gösteremezler.

Anne ve babalar çocuklarının eğitimi esnasında onlara ”Sen bunu yapamazsın.”, “Bunu başaramazsın.” , “Sen kim onu yapmak kim.” , “Zaten sen bundan fazla ileri gidemezsin.” gibi sözlerle onların cesaretlerini yıkmakta ve başarısız olmalarını sağlamaktadırlar. Gerçekten çaresiz olmadıkları halde çaresiz olduklarını düşünen çocuklar, sorunları çözmek açısından hiçbir şey yapmamayı öğrenmiş olurlar ve çabalamak yerine olduğu gibi kabullenmeyi tercih ederler.

]]>