Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri nelerdir?

Kaygı ve sıkıntıya sebep olan, inatçı ve zorlayıcı düşünce, dürtü ve imgelemlere obsesyon; obsesyonları yok etmek veya obsesyonların sebep olduğu kaygı ve sıkıntıları azaltmak gayesiyle yapılan davranışlara ise kompulsiyon denmektedir. Obsesif kompulsif bozuklukta bazı hastalar sergiledikleri davranışların saçmalık olduğunu bilmelerine rağmen yinede aynı davranışları göstermekten kendilerini alamazlar.

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri

 

Obsesif kompulsif bozuklukta inatçı ve tekrarlayıcı davranışlar sergilenir. Mesela bunlardan en sık rastlananı hasta ellerinin temiz olduğunu bildiği halde inatla ellerini yıkamak ister. Ellerinde sanki mikroplar varmış gibi düşünmekten kendini alamaz. Bu ve buna benzer birçok davranış obsesif kompulsif bozukluk belirtileri olmaktadır.

Çoğu hasta yaptığının gereksiz bir şey olduğunu anlar lakin yine de bir müddet sonra o davranışı yapmamak açısından kendisine engel olmaz. Zorlayıcı, inatçı ve yineleyici bir rahatsızlık olan obsesif kompulsif bozuklukta sergilenen davranışlar günde bir saatten uzun sürer ve yaşamı ciddi manada değişik boyutlara getirerek hastanın sıkıntılı bir yaşamı olmasına sebep olur.

]]>